S nápadem Zoubkovy sochy pro Rokycany přišel starosta Baloun. „Jsem rád, že návrh po čase dohadů vykrystalizoval až do podoby uskutečnění,“ uvedl Jan Baloun a dodal: „Rokycany jsou kulturní město a ti, co mají rádi umění, to dokáží ocenit,“ věří. Další podrobnosti jsme se včera dozvěděli od místostarostky Marie Hlávkové: „Dílo už je hotové, firma která sochu odlévala, ji ale přiveze až zmiňovaného osmnáctého. Ani o den dříve, aby byla překvapením.

Odhalení, spojené s krátkým programem, je plánované na osmnáctou hodinu. Bude předcházet slavnostnímu zahájení Setkání pod rokycanskou věží a zúčastní se ho i sám autor díla. Olbram Zoubek však bude ve městě daleko dříve, chce být při osazování skulptury. Stejně jako pro ni z několika navržených stanovišť vybral po jejich obejití a zvážení okolností to, kde nejvíc vynikne, teď chce být na místě, aby ji mohl správně natočit. „Je to můj zvyk,“ konstatoval.

„Socha se jmenuje Vítejte v Rokycanech,“ informoval tiskový mluvčí Jan Engler. Doplnil, že se jedná o ženskou éterickou postavu se splývavými šaty, v mírně nadživotní velikosti.

Na nádvoří radnice, kde bude umístěna, je už v úrovni terénu vybetonovaný fundament, aby dostatečně zatvrdl. Jinak socha bude mít svůj vlastní nevysoký podstavec.

Zastupitelstvo schválilo pro zhotovení díla cenu 650 tisíc korun. „Nakolik nás ale Zoubkova skulptura opravdu vyjde, se dozvíme od firmy, která ji odlévala do vytvořené formy, až po jejím instalování. Nikdo však zatím neříkal, že by cena měla být vyšší, než počítáme,“ doplnila místostarostka.

„Mám velikou radost, že záměr vyšel,“ uvedla Miluše Vykopalová. „Když jsem v Praze, na výstavě Zoubkových děl, na žádost starosty sochy fotografovala, doufala jsem, že jedna z nich by tu mohla stát,“ doplnila bývalá místostarostka města.