K sedmdesátému výročí osvobození připravilo na pátek 8. května město Rokycany ve spolupráci s Nadací pozemního vojska AČR program na celé dopoledne.

Devátého, tedy v sobotu, se pokračuje celodenním děním v Muzeu na demarkační linii.

Historie se vrací 8. 5.

Dvoudenní program začne osmého, v 9 hodin, u pomníku na demarkační linii. Tam kromě položení květin a věnců dojde i na symbolické podání ruky zástupců vítězných mocností II. světové války. „Přijedou v historických vozech od Rokycan a od Borku jako tehdy, v květnu 1945," informovala Radka Vávrová. Pietní akt s pokládáním květin bude pokračovat u památníku na náměstí 5. května (před nádražím) a u pamětní desky nadporučíka J. Strankmülle-ra v ulici Míru. Věnce se budou pokládat také k pamětní desce na radnici. Ale až poté, co slavnostní ceremoniál na Masarykově náměstí odstartuje 10. hodina a nejprve promluví starosta a hosté.

Poté se jakoby na moment vrátí čas a pro návštěvníky je nachystaná historická rekonstrukce zatčení K. H. Franka, k němuž došlo právě v Rokycanech. Celek dokreslí účast dobové techniky a průlet repliky stíhačky Jak-3 nad náměstím. Program umocní také vystoupení kapely legendárního 35. pěšího pluku z Plně a výstava v Muzeu dr. B. Horáka, jež památné květnové dny roku 1945 připomíná ve fotografiích.

Sobota plná dění

V sobotu oslavy pokračují v Muzeu na demarkační linii. Otevřené bude už od 9 hodin, ale hlavní dění, kterým je osmihodinový program, zahájí 13. hodina (vstupné zůstává v běžné výši). Až do třetí odpolední je možné účastnit se s průvodcem komentovaných prohlídek či se svézt bojovým vozidlem pěchoty. Patnáctá ho- dina odstartuje podívanou v po- době součinnosti těžké vojenské techniky. Poté je v plánu i defilé další vojenské techniky. V 15.30 dojde na ukázku výcviku policejních psů a začnou komentované prohlídky vojenských táborů. Šestnáctá hodina zahájí malý koncert v podání Dechového orchestru mladých Švihov a čas od 16.30 je vyhrazený pro pietní akt. Následují komentované přehlídky vojenských uniforem. Nejprve legionářů a vojáků prvorepublikové armády. Později těch, v nichž se pohybovali bojovníci na frontách II. světové války, dále přes ČSLA po současnost. Oba celky oddělí ukázka jízdy bojové techniky v terénu. V 18.30 ukáží svůj um profesionální hasiči a 19. hodina zahájí rekonstrukci bojové události Květen 1945. O hodinu později můžete být svědky jízdy vojenské techniky při nočním osvětlení. Na děti je pamatováno také interaktivní soutěží Odhal tajemství vojenského kufříku. Dvoudenní oslavy osvobození budou ukončené vystoupením hudební skupiny a ve 21 hodin nebe nad městem rozzáří velký ohňostroj.