„Podle toho, co jsme slyšeli na zastupitelstvu, by se nám oprava fasády asi pěkně prodražila,“ obává se Denisa Kubrychtová. „Zaplatíte si kvůli složení mateiálu prostranství na měsíc, ale může se to protáhnout. Platit pronájem na půlrok ale už není částka pro soukromníka,“ domnívá se.

„Věc se má trochu jinak. Za prvé, od poplatků město osvobozuje nyní místo, které bude z veřejného prostranství zabírat lešení po obvodu domu. Nesmí být od něj ovšem vzdálené více než metr a stát na místě déle než devět měsíců,“ sdělil místostarosta Jaroslav Mráz. Podle jeho slov chtějí úpravou vyjít vstříc těm, co se snaží udělat město hezčí. Ovšem – za umístění stavebního materiálu na veřejném prostranství se platí od čtverečního metru za den. Existují ale i různé výjimky z toho a další možnosti.

„Vyhláška bude nejprve zveřejněna na 15 dnů na úřední desce a mezitím, protože je strohá, zastupitelstvo uložilo odboru rozvoje města zpracovat její komentovanou verzi,“ sdělil tiskový mluvčí Jan Engler. „Kvůli dostatečné informovanosti občanů padlo ještě rozhodnutí, že nabude účinnosti až od prvního září,“ informoval Engler.

Důvodem přijetí nové vyhlášky je podle vedení města i potřeba upřesnit řadu věcí z vyhlášky předchozí a jasně vymezit rozdíl mezi pronájmem pozemku a záborem veřejného prostranství.

„Ceny za pronájem budou výrazně nižší, ale jeho získání je časově náročnější,“ vysvětloval místostarosta. „Nejprve bude třeba o pronájem požádat radu města, pak vyčkat, než se zveřejní záměr, a teprve poté lze pronájem dostat.“ Kdo ale na druhou stranu zabere veřejné prostranství a neoznámí to, podle zákona o správě daní a poplatků může být pokutován. Vyhláška upravuje i to, že pokud by ani pak nezaplatil, může počítat s vedením správního řízení proti sobě.

„Chceme mít v Rokycanech větší pořádek a získat pravomoci vůči těm, co tuto snahu porušují,“ objasňoval Mráz a dodal: „Je tu dost míst, kde se zábor vyskytuje, aniž by ho kdokoli oznámil, nebo kde pozůstatky stavební činnosti nikdo nelikviduje. Třeba přenosná WC leckde trčí, než je firma potřebuje na další akci,“ dával příklad.

Nová vyhláška ale také stanoví příjemnější věci – uvádí třeba, kdo bude od poplatků osvobozen.

„Zajímalo by mě, jak to teď dopadne s předzahrádkami u restaurací,“ zareagovala majitelka jedné z hospod. Zjistili jsme, že tohle bude v Rokycanech na základě usnesení rady města i nadále zdarma. „Podnikatel ale předzahrádkou nesmí narušit stanovenou minimální průchodnost chodníku,“ říká místostarosta.

V tomto bodě by naproti tomu za předzahrádku podnikatel v Hrádku platil, ve Zbiroze také. Zvýhodňují zase ale jiné věci. Srovnání z různých míst, týkající se náhledu na stejnou věc, zveřejníme po získání plného znění rokycanské vyhlášky.