Sportovní a výživová poradkyně Alena Monhartová otevírá certifikovaný kurz v prostorách Studia 93 pravidelně. Vedle úpravy stravování vytváří pro jeho frekventanty individuální cvičební plán, který vychází z jejich dosavadní pohybové aktivity, kondice, hmotnosti a zohledňuje různá zdravotní omezení. „Při vyšší nadváze začínáme se zdravotním cvičením, pilates, gymbally, power jógou, kondiční posilovnou a dalšími druhy sportovních aktivit. Nedoporučuji frekventantům například aerobic nebo klasický spinning. Platí tu zásada, že kdo chce odbourávat tuk, musí si při cvičení hlídat tepovou frekvenci,“ vysvětluje Monhartová.

Úplnou novinkou prospěšnou při snižování nadváhy je balanční pomůcka BOSU. Jde o pohyb na půlkulatém míči připomínajícím gymball rozříznutý napůl, při kterém se mimo jiné posilují hluboké vnitřní svaly, rozvíjí fyzická kondice i flexibilita. Může se používat v jakékoliv oblasti fitness nebo rehabilitace. Využívají jej i pro kardiovaskulární, silový i stabilizační trénink fotbalisté, hokejisté, atleti a jiní vrcholoví sportovci.

Jídelníček v kurzech STOB obezitě zahrnuje plnohodnotnou, zdravou a běžně dostupnou stravu. Při vstupní prohlídce tu změří účastníkům svalovou hmotu, podkožní a viscerální tuk, BMI a klidový metabolismus, podle kterého se vypočítává počet kilojoulů, které můžou přijmout za den.

Od září je nově otevřený kurz i pro ty, kteří nechtějí psát, počítat a konzultovat v kurzu svůj denní jídelníček. Pokud se jejich nadváha pohybuje v dolním pásmu, bude pro ně připraven jiný způsob snižování nadváhy, založený na vyřazení potravin s vyšším glykemickým indexem a cvičebním plánem sestaveným pro jednotlivce.

“Celý život cvičím a přitom slyším nářky žen, které jsou nespokojené se svým tělem. Přejí si hubnout, tvarovat postavu, cítit se fyzicky dobře, a proto jsem kurzy otevírala. Je pro mne stále s podivem, jak málo mužů přichází se stejným přáním, přestože statisticky trpí nadváhou víc než ženy. U nás tedy mají dveře otevřené. Nabízíme také kurz formou individuálních konzultací, pokud zájemcům práce ve skupině nevyhovuje. Občas k nám lékaři posílají i pacienty s vyšším stupněm obezity. Když jsou ženy dostatečně motivované, drží se našich doporučení a mají pevnou vůli, máme až pětadevadesátiprocentní úspěšnost,“ dodává lektorka.