„Utkají se v různých třídách, a to jako dorost, mladí, dospívající a dospělí,“ informoval Zdeněk Fibrich z pořádající pětatřicetičlenné rokycanské organizace Českého kynologického svazu. Informoval také, že nejprve je na programu takzvaná statika, při níž se kontrolují zuby a celkově hodnotí tělesné proporce spolu s barvou. Potom se zvířata posuzovala v chůzi a klusu, se zvláštním zřetelem na ´zauhlení´ předních a zadních končetin. „Vloni jsme tu měli psů sto dvacet pět, letos nám část adeptů přetáhla Příbram, kde výstavu udělali také,“ konstatoval Fibrich a dodal, že to má i své výhody – méně zvířat nemusí tak dlouho čekat na posouzení.

V případě už zmíněných ´vlčáků´ nebylo vybírání mezi tolika fešáky lehké, a tak se samozřejmě protáhlo. Role arbitra se zhostil rozhodčí Jiří Novotný, jinak též republikový poradce pro chov německých ovčáků. Kromě trojice nejvýše ohodnocených zvířat v každé ze tříd se v případě ovčáků zařazených mezi dospívající a dospělé všichni psi a feny utkali o krajského vítěze výstavy. K této informaci plus dalším vítězstvím se vrátíme.

Pokud jde o nejúspěšnějšího psa, byl za něj uznaný rotvajler Bali Kazibe.

Za vítěze své třídy byl vyhlášený také chodský pes (což je národní plemeno), chovatelky Andrey Křivánkové. Z hlediska Rokycanska je zajímavé i to, že se po čase stráveném tady přestěhovala, ale její matka Jana, bývalá rozhodčí přes výcvik psů, žije stále ve Skomelně. Jablko nepadá daleko od stromu. Andrea uvedla: „I já preferuji výcvik, ale baví mě také výstavní činnost. Okopírovala jsem všechno od mami, to se dědí.“ Není tedy divu, že její fešák má vedle pěkného vzhledu i vrcholovou zkoušku z výkonu IPO 3, čímž se v tomto plemeni může pochlubit jen šest jedinců.

Také mezi malými plemeny byla řada favoritů. Rozhodčí Božena Ovesná Deníku spokojeně řekla: „Výstavy mají velký význam, lidé se seznámí s plemeny, které by jinak ani neznali, anebo přinejlepším z obrázků.“ Zdůraznila, že do Rokycan se například sjela řada pěkných kníračů, kteří vyhrávají i na světových výstavách. „Jsou tu opravdu k vidění jedinci skvělých kvalit, se známkami velmi dobrá a dokonce výborná, kteří po zásluze dostávali ohodnocení vítěz třídy a oblastní vítěz,“ doplnila Ovesná.