S okamžitou platností nařídil statik v závěru minulého týdne uzavření místnosti ve druhém patře Muzea dr. B. Horáka. Důvodem bylo ´prohnutí´ stropu a zvětšení praskliny.

Protože nad uzavřenými výstavními prostory se nachází ještě nástavba, kde má instituce hlavní správní prostory, ptali jsme se, jak vypadá situace z tohoto pohledu. Ekonomka muzea Eva Slatkovská uvedla: „Nejde o to, že by se náhle nějak hroutily stropy. Stav není záležitostí posledního týdne, praskliny už tam byly pozorovatelné delší dobu. Nyní se ale poměry rychle zhoršily. Snad půjde jenom o uvolnění podkladu pod omítkou. Riskovat nelze, mohla by na někoho spadnout. Každopádně dům je starý a co je příčinou současného stavu, se uvidí až po sundání omítnutí stropu. Snad oprava nebude náročná a dlouhá," věří. Dotaz na fakt, zda se neobávají přebývat nad místem, kde panuje havarijní stav, odmítla s úsměvem.

Nyní bude třeba vystěhovat sbírky a sundat omítku stropu. Teprve pak technici zjistí všechny okolnosti a příčinu havárie.

„Právě proto, že po posouzení statik situaci ve druhém patře (pozn.: nalevo od schodů) označil za havarijní, nařídil nám s okamžitou platností prostor uzavřít. Podařilo se mi ale už zajistit peníze, aby se v co nejkratším čase provedla oprava," informoval František Frýda, ředitel Západočeského muzea, pod nějž rokycanské od ledna spadá. „Snad do dvou měsíců budou moci návštěvníci zase secesní salonek i kuchyňskou expozici vidět," doufá. Podotkl také, že ve zmíněném případě došlo ke zhoršení skutečně rychle. „Ovšem praskliny se tam vyskytovaly už delší čas a neřešily se. Nacházejí se i v sousedních místnostech druhého patra. Tam zatím sice zřícení nehrozí, ale je třeba je sledovat. Zřejmě i tam bude potřeba pustit se do oprav, ale dělaly by se když tak po etapách," doplnil Frýda