Už včera večer,18. října,se první ze stran a ostatních volebních uskupení sešly, aby jejich představitelé dojednali vzájemnou podporu.
„Pokud se nic nestane, tedy nikdo se neodvolá, odhaduji, že tak na 11. listopadu by mohlo být svolané ustavující zastupitelstvo,“ sdělil úřad starosty města stále ještě vykonávající Jan Baloun.

Na špici volebního žebříčku se počtem obdržených hlasů umístily: ODS, ČSSD a sdružení Pro naše Rokycany. Měly by tedy mít šanci obsadit i tři hlavní posty v úřadu. Jenže, pozorovatelé to vylučují: Jeden musí z kola ven. Záleží na ustavení koalice, kdo vypadne.

Největší procento hlasů získala v Rokycanech ODS, a sice 22,3%. Její lídr Jaroslav Mráz (současný místostarosta) uvedl: První, s kým budeme jednat, je náš stávající koaliční partner sdružení Pro naše Rokycany (pozn.: ziskem 19,9% hlasů třetí v pořadí). Považovali jsme za slušnost, abychom si s nimi vyříkali záležitosti nejdříve. Předem těžko odhadovat, co z jednání vyplyne, záleží, jakých dosáh– neme shod v řešení situace.“

Podle našich poznatků se ale v poslední době vztahy mezi trojlístkem v centru Rokycan značně přiostřily a bude prý třeba značné diplomacie.
Mráz také dodal, že se ODS sejde rovněž s TOP 09, Patrioty a ČSSD. „O koalici s KSČM usilovat nebudeme,“ sdělil.

Jedničkou sdružení Pro naše Rokycany je od počátku Marie Hlávková (momentální místostarostka města). „Zatím jsme si žádné podmínky nestanovili,“ konstatovala. „Minule se nám neosvědčilo, že jsme dopředu plánovali a diktovali si. Má se jednat a domlouvat možnosti. Potom se sejdeme a vyhodnotíme situaci. Když půjdeme s někým do koalice, nechceme být samozřejmě ale jen zastupitelé. Už jen proto, že pokládáme své hlasy za důležité při konečném rozhodování,“ míní. „Ale třeba se pleteme a domluví se navzájem někdo jiný,“ naznačila. Nevyloučila také, že se hned v pondělí večer mohou sejít i s dalšími stranami.

Druhé místo v žebříčku získaných hlasů si se 20,2% připsala ČSSD. Největší přízni voličů z členů její kandidátky se těšil Josef Veverka. „Samotného mě to překvapilo, jsem řadový člen. Nahoru jsem se, podobně jako Bedřich Brož, vyšvihl zřejmě díky podpoře pacientů,“ konstatoval známý lékař. Doplnil, že podle zatímních záměrů jako první osloví programově nejbližší uskupení. „Všechno ale může být jinak, protože jiní také nezahálejí a poměry jsou fifty fifty.“ Lídr strany Vladimír Šmolík, který bude ve vyjednávacím týmu, razí stanovisko: „Jednáme s každým, kdo je ochotný se s námi domlouvat. Pokud má město v budoucnu něčeho dosáhnout, stranické principy musí stranou,“ míní.

Ve hře jsou samozřejmě i další uskupení. Značný zájem je třeba o podporu klíčových pozic ze strany Rokycanských patriotů. „Teď asi mluví každý s každým,“ domnívá se volební lídr Tomáš Rada, „protože už volali všichni ostatní. Než se ale sejde naše volební skupina – schůzku máme naplánovanou na pondělní večer, kdy chceme domlouvat další postup, nemohu nikomu dalšímu nic slibovat,“ sdělil. Podobné je i stanovisko Kvida Kuželky, lídra TOP 09. „Jsme zatím domluveni na setkání se všemi stranami kromě komunistů. Uvidíme, až se s jednotlivými partnery potkáme. Na základě sobotního jednání máme sice stanovené priority, ale zatím je brzo o nich mluvit,“ dodal.