V úterý schválilo zastupitelstvo města zákaz hracích automatů na území Rokycan, a to od prvního ledna příštího roku. Pro spoustu heren to znamená konec a nebo částečné uzavření provozu.

I přesto, že se schůze zúčastnilo devatenáct zastupitelů, jednohlasně odsouhlasený nebyl. Dvanáct z nich bylo pro, zbytek proti, nebo se zdržel hlasování.

V okresním městě je dvacet provozoven s osmdesáti pěti kusy výherních automatů.
Do městského rozpočtu přinášejí automaty ročně tři a půl milionu korun. „Musíme peníze uspořit jinde. Zatím hledáme nové zdroje, jak je získat. Případně se pokusíme
o větší dotace,” sdělila místostarostka Marie Hlávková.

V loňském roce bylo v hernách prosázeno sedmdesát osm milionů korun. „Ta částka mě zarazila. Opravdu není malá. Dokonce lidé prý do automatů hází i sociální dávky,” informovala Hlávková. Podle statistik Policie České republiky přibývá krádeží a jiných přestupků právě kvůli hernám. „Všechna kriminální činnost se na to nabaluje. Spousta provozoven je otevřená non stop, což sebou přináší problémy, jako je nepořádek, rušení nočního klidu, toxikománie, výtržnictví, jízda pod vlivem alkoholu,” prohlásila Hlávková. „Když si vezmete Šluknovsko, právě v herně to tam celé začalo a jak to vypadá dnes? Hlavně nám jde o sociální smír,” uvedla.

I přesto, že zde nadále zůstanou videoloterijní terminály, místa, která jsou na výherních automatech závislá, budou mít problémy. „Zatím nevím, jak to budu řešit, ještě jsem nad tím nepřemýšlela,” sdělila majitelka hostince Na Hradčanech Ivana Šlajerová.
Osud videoloterijních terminálů je zatím v kompetenci Ministerstva financí (MF) České republiky, které by to mělo projednat do konce roku. „Slíbili nám, že se touto záležitostí budou zabývat ještě letos,” oznámila Marie Hlávková.
O dalším jednání Ministerstva financí vás budeme informovat.