Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Romové považují plakáty, které zaplavily Rokycany, za provokaci

ROKYCANY - Za provokaci považují většinou sami Romové letáky, na kterých je podepsaná Romská iniciativa společně s Věrou Tydlitátovou. Je na nich mimo jiné napsáno, aby lidé nevolili Dělnickou stranu, podporovali větší práva a výhody pro národnostní menšiny.

7.10.2008
SDÍLEJ:

Plakát vylepený v Rokycanech.Foto: DENÍK/ archiv

Letáky minulý týden zaplavily Rokycany a jejich autor není známý. „Je to divné,“ uvedl Miroslav Černý, sledující jeden z plakátů. „Touhle zápornou reklamou jakoby Dělnickou stranu skoro podporoval,“ mínil.

„Počínání, kterého se leták paní Věry Tydlitátové dopouští, je jasnou diskreditací Dělnické strany. Spojuje se s Romskou iniciativou a doslova popuzuje veřejnost,“ je zase názoru čtenář deníku, který plné jméno zveřejnit nechtěl. „Je to maření přípravy a průběhu voleb a poškozování cizích práv,“ konstatuje. „Volby musí být rovné a žádná náboženská či národnostní skupina nesmí vyvolat proti subjektům nenávist překračující ústavní práva.

Věra Tydlitátová tvrdí, že žádný takový text neschvalovala. „Leták je podvržený,“ řekla včera. „Romů jsem se zastávala, ale v žádné straně nejsem, ve volbách se neangažuji. Že s Dělnickou stranou veřejně nesouhlasím, je jedna věc, žádné letáky ale nevyrábím. Zvažuji podání trestního oznámení na policii,“ dodala.

Domněnku, že by mohlo jít o chytře navlečenou akci Dělnické strany, její předseda Tomáš Vandas jednoznačně odmítá. „Už se mi nějaké zvěsti o těchto plakátech donesly. Dívám se na ně jako na pokračující účelovou kampaň proti Dělnické straně, protože se k nám hlásí noví členové. Probouzíme lidi, kteří na politiku rezignovali,“ tvrdí. „Z podobných plakátových akcí si nic neděláme, pokračujeme.“

Romové se na leták dívají se smíšenými pocity. Myslí si většinou, že je to provokace. Vzhledem k protiromským manifestacím, které se ale v posledních dnech v Rokycanech odehrávaly, nechtějí konkrétněji k záležitosti mluvit.

Miluše Budweiserová z Městského úřadu v Rokycanech, jež má za okres volby na starosti, uvedla, že zákon o volbách do zastupitelstev krajů nezná ustanovení o volební kampani. Vzhledem k tomu by se tedy Věra Tydlitátová a Romská iniciativa „svým“ letákem žádného přestupku dospustit neměly.

Vedoucí odboru vnitřních věcí Krajského úřadu Plzeňského kraje Jan Nový, který organizačně a technicky zajišťuje volby, míní, že je velice těžké posoudit, kde je hranice kampaně. „Zda se jedná o protizákonnou věc, nerozhodne ale rokycanský ani plzeňský úřad. To by musel soud. Je tedy možné se teď obrátit na policii či státní zastupitelství. Získá–li volič pocit, že nějaký podnět natolik ovlivnil volby, aby někomu nevznikl mandát, má ještě možnost obrátit se ve věci do deseti dnů od vyhlášení výsledku voleb na soud,“ informoval Nový.

Policisté se podle zjištění redakce Deníku zatím zmíněným případem nezabývají, protože dosud neobdrželi žádný podnět k vyšetřování této záležitosti.

Božena Šopejstalová, Václav Havránek

7.10.2008
SDÍLEJ:
1. B. ZŠ ulice Míru
5

Naši prvňáci ze Základní školy ulice Míru

Ilustrační foto.

Opustili nás

Michaela Janová napekla Zemanovi švestkové koláče

Břasy – Pro dnešní příjezd hlavy státu do Břas je vše nachystáno. Miloše Zemana přivítají odpoledne v letošní Vesnici roku Plzeňského kraje švestkovými koláči, přelitými mákem.

Kuželkáři zvládli drama s Interem

Rokycany – Kuželkářská interliga je o šesti elitních českých týmech mužů a stejném počtu mužstev ze Slovenska. Ti nejlepší z obou států se stávají mistry svých zemí. V Jiráskově ulici se v sobotu potkali obhájci titulů z uplynulé sezony.

Osmdesátiletý senior nesměl řídit. Dojel do hospody

Rokycany – Rokycanští policisté prověřují od pondělí jednání motoristy, který usedl za volat, aniž by směl řídit.

Evropská liga: Viktoria letí do Švýcarska

Plzeň – Povzbuzeni vítězstvím v prestižním duelu nad pražskou Spartou odlétají ve středu fotbalisté Viktorie Plzeň k dalšímu těžkému zápasu – k utkání základní skupiny Evropské ligy se švýcarským FC Lugano.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení