Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Romové: Víme, kde rasisti žijí

ROKYCANY - S letákem, obsahujícím jména a fotografie devíti obyvatel Rokycan a okolí, dorazili v pondělí na radnici představitelé Romů.

26.8.2008
SDÍLEJ:

Ondřej Giňa a Andrej Lučka (zleva) vytáhli leták se snímky devíti mladíků a jejich označením jako největších rokycanských neonacistů.Foto: DENÍK/ Václav Havránek

„Víme, kde tihle neonacisté bydlí a kde se scházejí,“ hřímal šéf občanského sdružení Help Roma Andrej Lučka s odkazem na sobotní incident v baru Ural.
Po druhé hodině ranní tam vtrhla skupina asi patnácti mladíků a napadla barmany i několik hostů. Pětačtyřicetiletá žena utrpěla poranění hlavy s následným lékařským ošetřením. Zakuklení údajní příznivci hnutí skinheads prý vtrhli do baru proto, že tam obsluhují Romy.

„Incidentu věnujeme maximální pozornost. Kriminalisté ho zatím řeší jako výtržnictví, ale pokud bude prokázán rasový motiv, není vyloučeno překvalifikování. Využijeme nyní monitorování městského systému. Pro příští dny chystáme zvýšený dohled a více kontrol,“ konstatoval okresní policejní ředitel Josef Svoboda.

Policisté reagovali také na obvinění, proč příslušníci obvodního oddělení dorazili do sídliště U Václava po osmi minutách a proč neměli zapnutý maják. „Náš Úsek je od Ejpovic téměř k Mýtu. V Rokycanech jsme nezaznamenali signály, že noc bude tak rušná. Hlídka se věnovala pouťové zábavě ve Volduchách a zasahovala v Litohlavech. Pokud jde o maják, je z taktického hlediska někdy účinnější přijet neohlášeni,“ uvedl šéf oddělení Ladislav Kōnigsmark.

Vypjatou atmosféru v zasedačce úřadu ovlivnila nejen obvinění na adresu představitelů města, ale i mnohem konstruktivnější vystoupení. Martin Giňa především požadoval, aby byli agresoři z Uralu potrestáni: „Nechci se bavit o rasismu, ale o téhle konkrétní události. Žiji tady, mám tu rodinu a nechci se obávat o zdraví mých nejbližších,“ zdůvodňoval.

Útok podnítil Romy k protestům. V sobotu se jich sešla necelá stovka a měli namířeno k restauraci Oáza, kde se podle nich agresoři setkávají. V neděli byla demonstrace situována do prostoru kruhového objezdu u Normy. Účastníci včerejšího jednání se domluvili, že se opět sejdou v pondělí 8. září.

Pondělní ráno začalo pro představitele Rokycan schůzkou se zástupci několika romských organizací. Důvodem byl víkendový incident v baru Ural a o bezmála devadesátiminutové schůzce přinášíme článek na titulní straně.

Okresní policejní šéf Josef Svoboda měl logicky nejvíce prostoru, protože na jeho podřízených je, aby řádění agresivní skupiny spravedlivě posoudili. „Slyším tady od zástupců Romů o desítkách případů. Nám však byly loni nahlášeny jen čtyři takové události, z toho šlo dvakrát o hanobící nápisy. Letos jsme přijali tři podněty a opět dva se týkaly hesel na budovách,“ konstatoval Svoboda. Zároveň požádal stěžovatele, aby se nebáli rasově motivované činy ohlašovat.

Starosta Rokycan slíbil, že poskytne záznam z kamery, která je umístěna proti Uralu. „Víme, že jde o problémové zařízení, které navštěvuje hodně cizinců. Jejich negativní vliv je v Rokycanech patrný. Máme tyto signály třeba z bývalých kasáren a musíme problém rychle řešit.“

Část jednání se týkala činnosti Komise prevence kriminality: „Proč do ní kromě zástupců úřadů nedochází představitelé Romů?“ ptali se diskutující.

Autor: Václav Havránek

26.8.2008
SDÍLEJ:
KLUCI ZE ZŠ JIŽNÍ PŘEDMĚSTÍ (černé dresy) vyhráli včera okresní finále ZŠ v házené. V semifinále zdolali vrstevníky  z  devítiletky TGM (v modrém) 5:4.

Jižní předměstí mělo pevné nervy

Návštěva prezidenta ČR Miloše Zemana v Horšovském Týně
85

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Házenkáři učinili z poháru s Duklou parádní podívanou

Rokycany – Třetí kolo Českého poháru se v úterním večeru proměnilo v obrovský svátek házené!

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman diskutuje s občany v Horšovském Týně

Břasy - Prezident dekoroval obec Břasy prezidentskou stuhou a poté z rukou starosty Miroslava Kroce převzal dárek v podobě regionálních potravin a výrobků. 

FOTO: Doprava láká

Mirošov - TřeŤáci z mirošovské devítiletky vyrazili ve středu dopoledne na dopravní hřiště v Rokycanech. Kluci a holky si vyzkoušeli jak samotnou jízdu na kole nebo koloběžce, tak i své znalosti v učebně.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – V české lize suverénně kralují a zdolávají jednu těžkou překážku za druhou. A uspět chtějí také v Evropské lize. Fotbalisty Viktorie Plzeň čeká dnes večer třetí zápas ve skupině G – na stadionu v Lucernu se postaví FC Lugano, poslednímu týmu ve skupině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení