VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhodněte, kdo je největší velikán regionu

Plzeňský kraj – Skvělí umělci, věhlasní lékaři, vědci a badatelé, světoznámí průmyslníci ale i objevitelé, veleúspěšní sportovci a v neposlední řadě úctyhodní bojovníci za svobodu.

26.1.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Z Plzeňského kraje vzešla celá řada takových velikánů.

Letos si připomeneme 15 let novodobé existence Plzeňského kraje, historie tohoto územně správního celku ať už v té či oné podobě a pojmenování však sahá do daleko hlubší historie a také jeho velikáni jsou spjatí jak s dneškem, tak s méně i více vzdálenou minulostí.

Regionální Deník ve spolupráci s hejtmanstvím Plzeňského kraje u příležitostí výročí přichází se čtenářskou anketou Největší osobnost Plzeňského kraje.

Vybrali jsme 36 významných osobností spjatým s naším krajem, které vynikly v různých oblastech veřejného života. Na Vás, čtenářích, bude, abyste posoudili, kdo se svým činem proslavil a zapsal do historie nejvýrazněji.

„Nejde nám o to poměřovat, zda je víc lékařský objev, umělecký výtvor nebo sportovní výkon. Chceme čtenáře pobavit, příjemnou formou jim trochu rozšířit obzory a připomenout jim, že žijí v regionu, který má úspěšnou současnost a také mimořádně bohatou a na velikány plodnou minulost," říká šéfredaktor Deníku Aleš Tolar.

Pravidla ankety

Plzeňský (Rokycanský, Klatovský, Domažlický, Tachovský) deník představí čtenářům v únoru a v březnu vždy v pátečním vydání 36 největších postav minulosti a současnosti našeho kraje, z nichž budou čtenáři vybírat Největší osobnost Plzeňského kraje.
V základní fázi ankety v každém pátečním vydání představíme vždy šestici osobností rozdělených do jednotlivých kategorií (6. února divadelníky a zpěváky, 13. února sportovce, 20. února spisovatele a skladatele, 27. února vědce, lékaře a vynálezce, 6. března autory nadčasových počinů a 13. března bojovníky za svobodu.

Součástí každého vydání bude hlasovací kupon, jehož prostřednictvím se čtenáři vyjádří, které tři z navržených postav v rámci dané kategorie považují za „největší", a vyplněné hlasovací kupony odešlou do redakce Kovářská 4, Plzeň tak, aby nám byly doručeny nejpozději ve středu 25. března.

Poslední březnový pátek představíme šest finalistů ankety podle výsledků hlasování čtenářů a součástí vydání bude poslední hlasovací kupon, jehož prostřednictvím čtenáři vyjádří, kterou ze šesti finálových osobností považují za největší osobnost regionu. Kupon musí doručit na adresu Kovářská 4, Plzeň nejpozději do 1. dubna. V pátek 3. dubna oznámíme jméno Největší osobnosti Plzenského kraje a také to, kdo skončil na druhém a třetím místě.

Čtenářská soutěž

Anketa bude zároveň čtenářskou soutěží. Všechny hlasovací kupony, které v průběhu ankety dojdou do redakce, budou zařazeny do slosování o tři ceny od Krajského úřadu Plzeňského kraje.

1. Wellness pobyt v hotelu Chateau Zbiroh – balíček Romantic Summer pro dvě osoby v celkové hodnotě 9580 Kč
2. Digitální čtečka knih v ceně 2300 Kč
3. Dárkový koš regionálních potravin za 1500 Kč.

Hejtman: Máme být na koho hrdí

Václav ŠlajsPartnerem ankety je Plzeňský kraj a záštitu nad ní převzal hejtman Václav Šlajs, jemuž jsme položili tři otázky:

Čím vás anketa nejvíce zaujala?
„Plzeňskému kraji se v poslední době daří poměrně dobře. Na konci loňského roku jsme získali ocenění Nejlepší místo pro život, které hodnotí životní úroveň v jednotlivých krajích České republiky. Časopis fDi Magazine, který vydává prestižní deník Financial Times, vyhodnotil náš kraj jako nejlepší z hlediska strategie na podporu zahraničních investic. A podobných dobrých zpráv by bylo více. Patří k nim i to, že řada lidí pocházejících z našeho regionu je úspěšná v tom, čemu se věnují. Líbí se mi, že anketa připomene osobnosti Plzeňského kraje, ať už jde o ty současné nebo historické. Většinu nominovaných budou čtenáři velmi dobře znát, některé možná méně, hlavně v těch oblastech, kterým se média tolik nevěnují. Tam bude mít anketa tak trochu populárně-naučný charakter."

Je skutečně z čeho vybírat?
„Rozhodně ano. V našem kraji se narodilo a působilo mnoho výrazných umělců, sportovců, vědců a dalších lidí, kteří se významně zapsali do dějin svého oboru i regionu samotného. Můžeme na to být právem hrdí. Nechci v tuto chvíli nikoho jmenovat, abych čtenáře neovlivňoval. Jsem ale sám velmi zvědavý na výsledek. Zejména na to, jestli se tím absolutním vítězem stane současník, nebo osobnost historická."

Váš soukromý tip tedy neprozradíte?
„Ne, ten si s dovolením nechám pro sebe. Každopádně bych ale chtěl vyzvat čtenáře, aby se do hlasování o Největší osobnost Plzeňského kraje zapojili a společně zvolili tu opravdu největší osobnost. Věřím, že pro ně bude celá anketa zajímavá a že se při ní nejen budou dobře bavit, ale dozvědí se i leccos nového."

Z historie krajů
Vznik krajských zřízení se datuje k Přemyslovcům do 12. století. Hejtmani bývali vojenskými veliteli na území kraje. Postupně přebírali i moc soudní a nakonec i politicko-správní.
Počet krajů se v průběhu jejich existence různě měnil. Ze jmenovaných hejtmanů se postupně stávali hejtmani zvolení na krajském sněmu. Vrchol krajské samosprávy byl za stavovského státu v 15. a 16. století. S příchodem Habsburků na český trůn, zvláště po bitvě na Bílé hoře, dochází k postupnému omezování krajské samosprávy. Hejtmani již nejsou zvoleni, ale jmenováni panovníkem. Po revoluci roku 1848 jsou v 60. letech 19. století kraje dokonce zrušeny a stát přechází na okresní systém.
Po 1. světové válce a vzniku Československa byl sice přijat zákon o zřízení žup (krajů), avšak z národnostních důvodů nebyl uveden do praxe. Až po 2. světové válce jsou od roku 1949 kraje opět zřízeny. Po reformě v roce 1960 pak vznikají tzv. velké kraje, v našich podmínkách kraj Západočeský. Po roce 1989 jsou kraje v roce 1990 opět zrušeny. Od roku 2000 pak existují kraje v současné podobě.
Území dnešního Plzeňského kraje se za skoro 9 století zásadně nezměnilo, jen v letech 1960 – 1990 jsme spolu s krajem Karlovarským byli součástí Západočeského kraje.

Autor: Redakce

26.1.2015
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 24 000 Kč

Obsluha zařízení na hutní zpracování kovů (obsluha pecí a konvertorů) Valcíř kovů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Hrádek u Rokycan, Rokycanská 204, Náplň práce: práce na válcovací trati, Požadujeme: vyučen v oboru, nebo v oboru zámečník , praxe 5 let., Nabízíme: finanční ohodnocení od 24.000,- Kč/měs., příspěvek na penzijní nebo životní pojištění 500,- Kč/měs., + 3 dny dovolené, bonus za odpracované plánované směny, příplatky, závodní stravování, odměny za odpracované roky, pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení, Kontakt osobně nebo telefonicky Po-Pá od 6,00 hod do 14,30 hod: Honzíková Pavla, tel.: 371 765 736, e-mail: honzikova.pavla@steel-holding.cz. Pracoviště: Válcovny trub chomutov, a.s./ hrádek, Rokycanská, č.p. 204, 338 42 Hrádek u Rokycan. Informace: Pavla Honzíková, +420 371 765 736,371 765 719.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 30 000 Kč

Technici přípravy a realizace investic, inženýringu v ostatních průmyslových oborech Technický pracovník pro vedení a řízení projektů. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Rokycany, U Bílé haldy č.p. 1151, Požadujeme: min. úplné střední odborné vzdělání, zkušenosti z oboru minimálně 2 roky, ochotu pracovat a učit se novým technologiím, spolehlivost, znalost německého jazyka slovem i písmem, Nabízíme: platové ohodnocení od 30.000,- Kč/měs, stravenky v hodnotě 90,- Kč/směna, Kontakt telefonicky, e-mailem, nebo na pracovišti Po-Pá od 6.00 do 14.00 - p. Vacurová, tel.: 777 291 404, p. Zátková, tel. 777 278 494, e-mail: plasty@inkosro.cz. Pracoviště: Inkos rokycany, s. r. o. - pracoviště, U Bílé haldy, č.p. 1151, 337 01 Rokycany 1. Informace: Vacurová, +420 777 291 404.

Výroba - Výroba Ruční balič 14 000 Kč

Ruční baliči balicí práce pro leteckou dopravu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Sládkova č.p. 216, Zbiroh, Požadavky: přesnost, zručnost, důslednost a spolehlivost. Leštění umytých příborů, balení a kompletace dle požadavku objednavatele. Převážně sedavé zaměstnání. Vhodné pro OZP., Kontakt: pí Urbanová, mob.: 777 106 023, e-mail: stan.urban@tiscali.cz. Pracoviště: Stanislav urban/pracoviště, Sládkova, č.p. 216, 338 08 Zbiroh. Informace: Stanislav Urban, +420 777 106 023.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 15 800 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže, plastu a papíru Obsluha strojů na výrobu, zpracování výrobků z pryže, plastu - operátor výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15800 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Krátkodobé zaměstnání , Kontakt: Lidiya Kutsyn, tel. 776 827 365. Pracoviště: Shield service s.r.o.,/ hutchinson s.r.o., Klostermannova, č.p. 995, 337 01 Rokycany 1. Informace: Liliya Kutsyn, +420 776 827 365.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bahna

Bahna 2018 budou prověrkou řidičů

V prvním poločase bylo před svatyní rokycanského gólmana Wohlmutha rušno. Míč do bezpečí právě uklízí Jan Hereit za asistence Michala Černého a kapitána Jana Sefziga. Přes bleskový úder ve 4. minutě už rokycanská defenziva nezaváhala, i když jí hrozilo ne

Skvělý Fous porážce nezabránil, ale Volduchy to předem nezabalily

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Oprava průtahu pokročila. Zavírá se druhý úsek

Mirošov – První fáze opravy průtahu Mirošovem spěje do finále. Od čtvrtka dělníci asfaltují silnici ve Skořické ulici v úseku od křižovatky s ulicí Vojtěcha Nejedlého směrem na Dobřív. Pracovat se tu začalo v půli května.

Bagr v kině a marihuanové stanové městečko ve vile: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 21. června 2018.

Rokycanští žáci se loučili kanonádou

Rokycany – S krajským přeborem se tím nejlepším způsobem loučili fotbaloví žáci FC Rokycany. Ve dvou zápasech nasázeli soupeři z Klatovska šestnáct branek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT