Vánoční svátky bez ryb si nelze představit. V posledních letech je sice organizován venkovní prodej šupináčů před markety, ale jistotou zůstává nákup přímo v sádkách! Na zásobování svátečního trhu rybami se i letos budou podílet dvě zařízení. Ve Zbiroze a Mirošově by šupináčů mělo být dost.

„Ryby už jsou k mání, ale hlavní prodej plánujeme od 19. do 23. prosince. Včetně soboty a neděle, v čase mezi devátou a šestnáctou hodinou s přestávkou na oběd," uvedl Radek Jandera, šéf Rybniční správy Colloredo -Mannsfeld Zbiroh. Tržní rybou se zásobili ze tří výlovů Kařezského horního, dolního a nejvíce z Cekovského rybníka.

Část menších kaprů lysců, v průměru okolo 2,10 kilogramů, ale také nějaké štiky, candáti a sumci, už putovala třemi kamiony do ciziny, hlavně Rakouska. Přes hranice jich tak ´odplulo´ 36 tun. Pro tuzemské spotřebitele si v souvislosti s letitými požadavky zákazníků zbirožští rybníkáři nechali větší kapry, a to šupináče i lysé, o průměrné hmotnosti 2,60 kilogramu. K mání bude i amur, siven, štika, sumec či lín. U tradičně nejžádanějšího kapra nás zajímala také cena. Zůstane stejná jako vloni, tedy 80 Kč za kg. Dozvěděli jsme se rovněž, že na rybách z Rokycanska si kromě našeho regionu pochutnají i na Rakovnicku a Hořovicku.

Co se ´vánočních´ ryb týká, druhým velkým zásobitelem pro náš okres jsou mirošovské sádky patřící pod hořovickou divizi Vojenských lesů a statků. Tam už je prodej také v určitém režimu v chodu. Hlavní ale vypukne opět v pátek 19. prosince a počítají s ním od 9 do 17 hodin. Prodávat se bude v sobotu i neděli, ale jen od 8 do 13 hodin, kdežto 22. a 23. prosince opět v rozmezí od 9. do 17. hodiny. „Kapři lysci i šupináči budou k mání v různých velikostech, od malých po velké. Odnést si ale bude možné i amura, štiku, sivena či lína," informoval technik hospodářství Martin Zachar. V případě kapříků jsme se opět ptali na cenu a ani tady se oproti loňsku neměnila. Bude to 75 korun za kilogram. Pro spotřebitele je zajímavá i lokalita, odkud ryba pochází. Jedná se o Padrťský horní rybník.