Například třímilimetrové jelce jeseny. „Dáváme je sem ve stádiu embria se žloutkovým váčkem. Váčkový plůdek kupujeme v líhních různě po republice. Tři dny před tím, než je sem vysadíme, napustíme příkopový rybníček vodou, aby se stihl udělat malý plankton. Pak je krmíme ještě planktonem, který chytáme v ostatních rybnících,“ popisuje jednatel místní organizace Ivo Kraisinger.

Odchovat takto malé rybky není nic jednoduchého. Radničtí se s nimi piplají, aby si prodejem takzvaných ročků (ryby do jednoho roku věku) vydělali peníze na fungování místní organizace rybářského svazu. „A taky nás to baví. Někdo chová králíky, já si dělám ryby,“ usmívá se Kraisinger. Spolu s ním se o odchov potěru stará hlavně František Rataj a Jan Pěnkava mladší zvaný Psík.

V dalším rybníčku, ze kterého čouhají malé smrčky, se schovávají malé štiky. Musí se mít kam ukrýt, protože už od velikosti tří centimetrů jsou kanibalové a požírají se navzájem.

Candáty si Radničtí odchovávají zcela sami. „Vedle v rybníku si udržujeme chovné hejno, aby se vytíralo,“ říká Kraisinger a ukazuje bedničku s připevněným kokosovým a konopným vláknem, na které se candáti vytřou.
„Ve stádiu očního bodu, tedy když je v tom plůdku vidět tečka – očičko, ty bedýnky přeneseme do příkopových rybníčků a tady necháme candáty narůst do několika centimetrů,“ líčí rybář s tím, že rybky prodají, když dorostou do pěti až dvanácti centimetrů.

Místní organizace chce podobně odchovávat i malé pstruhy, pro které teď staví nové hliníkové nádrže, a chovné hejno prý bude ve velkém rybníku vedle. „Do podzimu bychom to měli mít hotové,“ prozrazuje Kraisinger.