O týden později přijde na řadu Osek a 3. i 4. dubna vodní plocha přímo na okraji Zbiroha.

Lamanický potok na území Holoubkova má termín 9. dubna a už 11. 4. se pokračuje Heřmanem u Zaječova. Šestnáctý dubnový den je v plánu Velký Tisý (poblíž Strašic) a 18. 4. Těně. Změny s ohledem na vývoj počasí nejsou vyloučené a ideální jsou předchozí informace na telefonu 606 289 018.

Masopust ve Vranovicích u Břas.
Nejlepší masopust na Rokycansku? Hlasujte, anketa končí v neděli

Rybniční správa firmy JCM hospodaří na 238 ha plochy. Zahrnuje 25 rybníků od Rokycan až po Žebrák. Největší plochou je Štěpánský u Mýta s výměrou 52 ha a objemem zhruba 1,3 milionu krychlových metrů vody. Druhým největším rybníkem je Cekovský, který má výměru 44 ha, dále jej následuje Kařez dolní (37 ha). Některé rybníky jsou součástí zvláště chráněných území např. soustava Kařezských rybníků je přírodní památkou o rozloze 66 ha a Labutinka v Oseku je evropsky významnou lokalitou v soustavě NATURA 2000.

Celková výroba na Zbirohu se pohybuje kolem 1200 až 1400 q ryb, z čehož je cca 96 procent kapra a čtyři procenta vedlejší produkce (amur bílý, štika obecná, candát obecný, lín obecný, bílá ryba a sumec velký. Dvě třetiny ryb jsou vyváženy na zahraniční trhy Německa, Francie, Polska, Slovenska, Rakouska a zbývající třetina najde uplatnění doma - buď přímo pro konzumaci zákazníků nebo na zarybňování revírů.

Ples města Zbiroh 2024.
Pohádka na zámku. Takhle se plesalo ve Zbiroze. Podívejte se

Na středisku ve Zbirohu je rovněž zajišťován prodej živé ryby včetně sivena amerického či pstruha duhového, který je příjemnou změnou na talířích, zejména v letních měsících při grilování. Dále je možno si rybu zakoupit i při samotných výlovech, které se konají zejména během podzimu, ale jak sami zjišťujete, zajímavé jsou i jarní termíny. Na rybníku Chlumský u Volduch lze provozovat i sportovní rybolov. Povolení mohou zájemci zakoupit na sádkách ve Zbiroze.

Mohlo by Vás také zajímat: Spodní z Padrťských rybníků obsadili rybáři. Podívejte se na výlov

Zdroj: Deník/Václav Havránek