„Ročně je v průměru rekvalifikováno asi sto padesát uchazečů o zaměstnání. Pětadevadesát procent z nich pak najde uplatnění,“ sdělil zástupce ředitelky ÚP Rokycany Jan Koranda. Připustil, že s přibývajícím propouštěním si klienti častěji chtějí doplnit své znalosti a dovednosti.

Zkušenost s hledáním nového místa má například i třicetiletý muž z Rokycan. „Prodával jsem asi čtyři roky v prodejně sportovních potřeb v plzeňském hypermarketu. Poté, co mě propustili, jsem se zaevidoval na úřadu práce a chtěl se dostat nejlépe do fabriky, kde jsou výdělky vyšší. Proto jsem možnost udělat si průkaz na vysokozdvižný vozík uvítal,“ svěřil se mladý muž, který měl tak dveře otevřené hned do tří závodů.

Pokud klient úřadu práce nenachází se svojí profesí uplatnění a chce se rekvalifikovat, může si kurz domluvit se zprostředkovatelkou. Podle novely zákona je však možné, je–li uchazeč v evidenci déle než pět měsíců, že mu ji sama stanoví. „Nezaměstnaný se jí musí zúčastnit. Kdyby odmítl, bude od nás vyřazen pro maření spolupráce s úřadem práce,“ vysvětlil Koranda. Podle něj však tento případ od letošního ledna zatím nenastal.

Pro uchazeče o zaměstnání je kurz zdarma. Musí ho ale dokončit. Když tak neudělá a nemá k tomu závažné důvody, pak by měl částečně uhradit náklady. „Jestliže by se chtěl někdo rekvalifikovat a není v evidenci úřadu práce, musí si kurz zaplatit sám,“ dodal Koranda.