Výměna se týká průkazů vydaných od 1. ledna 1994 do 31. prosince 2000. Aby se motoristé, kteří je vlastní, vyhnuli na sklonku roku dlouhých čekacích lhůt, měli by zamířit k přepážce odboru dopravy Městského úřadu Rokycany co nejdříve. „S koncem stanoveného termínu pro výměnu lze na úřadě očekávat zvýšenou kumulaci řidičů. Neměli by navíc zapomínat, že vyřízení žádosti o nový průkaz trvá dvacet dnů,“ informoval Jan Engler, mluvčí rokycanské radnice.

Pokud šofér nedodrží nejzazší datum pro výměnu, přestane jeho řidičský průkaz platit. „Řídí–li motorista s neplatným průkazem, dopouští se přestupku, za který může dostat pokutu 1500 až dva a půl tisíce korun,“ sdělil Engler.

Svůj průkaz si letos musí vyměnit i třeba řidička Dana. „Dozvěděla jsem se to teprve nedávno z médií. Mám to pořád na paměti, ale na úřad se zatím nechystám. I když ráda bych to měla vyřízené v první polovině roku, abych se vyhnula frontám,“ svěřila se s tím, že za volant auta usedá denně.

Výměna je bezplatná a žadatel potřebuje jednu barevnou nebo černobílou průkazovou fotografii, stávající řidičský průkaz, doklad totožnosti a vyplněnou žádost. Ten, kdo nechce čekat, zaplatí 500 korun a lhůta pro vyřízení se zkrátí na pět dnů.

Po skončení této etapy se v letech 2011 až 2013 uskuteční závěrečná výměna. Bude se týkat držitelů řidičských průkazů vydaných od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004. V roce 2014 by tak měli mít všichni čeští řidiči jeden platný typ průkazu.