Pěstitelé na severu Rokycanska se museli vypořádat nejen s enormní nepřízní počasí, ale i dalšími faktory včetně masivní zahraniční konkurence. „Povětrnostní podmínky byly na jaře skutečně složité a nejen nám uškodily zejména citelné mrazy. Odráží se to pozastavení palírny a také mošt budeme produkovat jen nárazově,“ potvrzuje za společnost Richard Schwarz.

Kvůli očekávané nízké úrodě jablek byla uzavřena prodejna v plzeňské čtvrti Doubravka a firma se orientuje výlučně na uspokojení zákazníků ve svém areálu. Rozšířila spolupráci s tuzemským sadaři a pěstiteli. V praxi to znamená, že z oblasti Polabí dováží česnek, brambory, okurky, pórek, zelí, rajčata a jinou zeleninu, z Moravy pak hlavně ovoce. „A nezapomínáme na výrobce z našeho okolí. Kvalitní a poctivé sušené ovoce, džemy, marmelády se narodily v Dolanech, Dýšině nebo na jihu Plzeňska,“ připomíná Schwarz.

Prodejní hala v sadech se tak nenápadně změnila ve farmářský obchod a majitel hýří dalšími nápady. Spotřebitelé se tu mohou zastavit každý pracovní den od rána do 16. hodiny, v pátek ještě o hodinu déle a otevřeno je i v sobotu dopoledne.