Za maření úředního rozhodnutí jí při opakování činu byla vyměřená i pokuta. Začalo také soudní projednávání a se vším všudy, tedy i s poplatky a dalšími souvisejícími náležitostmi, se částka vyšplhala na 150 tisíc. Nakonec to se Sašou před posláním do vězení soudce zkusil ještě s podmíněným trestem, dohledem probační a mediační služby (PMS) a 200 hodinami obecně prospěšných prací.

„Doma jsem se zpočátku nikomu nesvěřovala. Oznámení jsem muchlala a vyhazovala, anebo jsem o předvoláních ani nevěděla. Zdržovala jsem se u rodičů, ale neměla tam trvalé bydliště. Dopisy proto chodily jinam,“ líčila Saša. „Těžko jsem si chybu i přiznávala, nejvíc mě však ničil dopad na rodiče. Nevěděla jsem, co dělat, jak se mám hájit… U soudu jsem jen brečela. Na placení pohledávek jsem neměla. Po bouřce, když jsem vše rodičům přiznala, mě ale máma podpořila,“ vypověděla šťastně Saša.

„Domluvili jsme jí výkon obecně prospěšných prací a při stanovených konzultacích probírali, jestli platí dluhy, exekuce, náklady soudního řízení, jak plní trest obecně prospěšných prací i jak vypadá situace doma. Šlo o dlouhodobou motivaci ke změně způsobu života,“ sdělila za PMS Rokycany Zdeňka Blažková. Dominika Šviglerová, která se Saše věnovala, ji navštěvovala i doma.

„Pomáhalo mi, že jsem si mohla o všem popovídat. Zpočátku jsem skoro nevěřila, že to dám, a bála se, že mě vězení nemine. Když jsem zvládla přes polovinu nařízených obecně prospěšných prací, podařilo se mi najít i zaměstnání. Dostát zbytku povinnosti nebylo při směnném provozu jednoduché, ale nakonec jsem to dala, byť nezbylo než domlouvat si různě přesuny. Starala jsem se v LTRN o zahradu. Se splácením peněz mi zpočátku pomohli rodiče, teď už je to jen na mně. Bude ještě trvat, než při mém platu budu ze všeho venku, ale vím, že už to zvládnu,“ podotkla Saša.

„Přístupem k trestu se jí podařilo přesvědčit soudce, že myslí polepšení vážně. Neshledal důvod k prodloužení dohledu, natož přeměně trestu v podmíněný,“ vysvětlovala Šviglerová. „Případů, kdy lidé podmínce nedostojí, trest je jim přeměněný a jdou do vězení, je řada. Vždycky potěší, když se nám podaří, aby se s problémy poprali jako Saša,“ dodala Blažková. „Získala jsem trpkou zkušenost, ale postavila mě na nohy a naučila o věcech přemýšlet. Moc mě těší, že výsledek utužil i vztahy s rodinou,“ dodala mladá žena.