VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Satisfakce: získal odznak pilota

Mýto - Dodatečným dárkem k osmdesátinám, ale hlavně morální satisfakcí a naplněním velikého snu se pro Karla Baleje z Mýta stalo udělení odznaku pilota. Tento četař ve výslužbě a někdejší posluchač Leteckého učiliště Prostějov jej převzal v prostorách Univerzity obrany v Brně spolu s osvědčením o absolvování leteckého učiliště až letos.

16.6.2009
SDÍLEJ:

Šedesát let uplynulo, než si Karel Balej z Mýta (vpravo) mohl sáhnout na odznak vojenského pilota, který by mu podle výsledků právem náležel. Převzal ho až letos v prostorách Univerzity obrany v Brně z rukou generálmajora Ladislava Minaříka. Foto: archiv

Mladý Karel byl odjakživa velkým fandou letectví a toužil stát se pilotem. V padesátých letech se zdálo všechno na dosah. V jednotlivých etapách pilotního výcviku dosahoval skvělých výsledků. „Základní výcvik, bojové obraty a noční létání jsem si odbyl na tréninkovém stroji, potom jsme přešli na takzvaná trofejní letadla, co zůstala z druhé světové války,“ vyprávěl Balej. Podotkl, že výcvik byl hodně náročný, po fyzické i psychické stránce, a vypěstoval si během něj dobrovolnou vnitřní kázeň.

Všechno šlo dobře, až náhle přímo na letiště dorazila spojka a vyzvala adepta ovládnutí vzdušných cest, aby odevzdal mapy i doklady a následoval ji na štáb. Tam mu řekli, že do tří dnů se bude hlásit v Králíkách, ve skladu leteckého týlu, kde pak zůstal ještě asi půl roku, než odešel do civilu. Vzhledem k tomu, že měl ekonomickou školu, pověřili ho administrativou. V ekonomickém oboru pokračoval i po návratu domů, pracoval v závodě Marila a pak v bance.

„Vyloučení z leteckého výcviku mě postihlo v roce 1953. Důvod zněl: pro politické názory a přesvědčení. Bylo to celé divné. O prověrkách jsme nic nevěděli a i kdyby – byl bych stejně asi v klidu. Před zahájením studia na školu dopadly dobře. Nevadilo, že otec byl živnostník – krejčí, který nás doma vychovával šest. Nebyli jsme tedy žádní boháči,“ líčil. Tehdy to stačilo, prošel. Mezi čtyřicítkou dalších ze sto dvaceti uchazečů uspěl i u přísných zdravotních prověrek. Perná příprava se zúročovala, zanedlouho by už začal létat u pluku. Potom však přišel už zmiňovaný šok – vyloučení z výcviku.

„Tenkrát jsem se to snažil brát sportovně. Snažil,“ zdůraznil smutně. „Nikoho jsem neosočoval, nezahořkl jsem, ale v sobě jsem měl, že se to stalo. To je osud…,“ dodal smířeně. Přesto se po svém vyloučení třikrát pokoušel o rehabilitaci, ale nikdo se mu neozval. Až vloni ministerstvo obrany uvolnilo tajné archívy, takže se měl oč opřít. Napsal osobní dopis ministryni, zda by se daly zjistit důvody jeho nuceného odchodu. Tím otevřel záležitost, protože ministryně pověřila svého náměstka, aby věc dotáhl do konce. Prostudování materiálů trvalo déle, před vyloučením totiž Karel létal na čtyřech letištích. Výsledné zjištění ale znělo: rehabilitace se domáhá právem.

„Potvrdilo se, že dosahovanými výsledky patřil vždy mezi nejlepší. Propuštění z letecké školy byla vůči němu velká křivda,“ je přesvědčena manželka, sestra a vůbec celá rodina. Zaznělo to i v rámci slavnostního aktu rehabilitace, která se uskutečnila v Univerzitě obrany v Brně, z úst generálmajora Ladislava Minaříka či plukovníka Generálního štábu A ČR a vedoucího katedry letectví Miloslava Bauera a dalších. „Příčinou nuceného odchodu Karla Baleje z armády se podle zjištění staly takzvané dodatečně zjištěné kádrové závazky – tedy třídně a ideologicky pojatá kritéria politické nespolehlivosti,“ uvedli.

„Naznačili mi také, že se někdo z obce podepsal na mém osudu. Přijetí nejvyššími představiteli univerzity a satisfakce, jíž se mi dostalo, jsou nezapomenutelné. Na druhou stranu mi ale moc dobře nebylo. Uvědomil jsem si, čeho všeho jsem mohl dosáhnout. Létání byl můj životní ideál,“ vyznal se s pohnutím.

„Važte si toho, že se můžete stát vojenskými piloty, já jsem to štěstí neměl,“ apeloval Balej i na studenty vysoké školy. A malým důkazem, že na letectvo nezanevřel, je dohoda s jedním z nich, že ho v rámci nadcházejícího leteckého dne vezme zase nahoru ve vojenském stroji. „Moc se na ten pocit těším,“ říká novopečený pilot Karel.

Autor: Božena Šopejstalová

16.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení