„Ještě na sklonku loňského letopočtu jsme s příslušníky Městské policie v Rokycanech vysvobodili mladého srnce z areálu koupaliště a ošetřili několik dravců, nalezených buď pod sloupy vysokého napětí nebo v blízkosti silnic,“ uvedl šéf organizace ČSOP Pavel Moulis. Jedním z případů se šťastným koncem bylo káně sražené autem. Řidič a spolujezdkyně vyhledali pomoc veterináře a poté informovali záchranné centrum.

Dramatické bylo čtvrteční ráno. Z operačního střediska hasičů přišla žádost o záchranu přimrzlé labutě v Komárově, cestou však byl poplach zrušen. „Labuť po přiblížení hasičů odlétla. Odpočívala na ledě a šetřila energii. Ta teď snadno uniká a opeřenec postupně slábne,“ vysvětloval Moulis. Síly v těchto dnech ubývají nejen labutím, ale i volavkám, dravým ptákům a pěvcům. Znovu v blízkosti Komárova poskytla důkaz vysláblá volavka popelavá. Odborníci ji po dvou nezdařených pokusech lapili do odchytové sítě a převezli do Švermovy ulice. Cestou navíc předali poslední velkokapacitní krmítko určené pro přikrmování opeřenců.

Zásah se v dalších hodinách týkal i kařezských rybníků. Labuť se prý nechce vznést. „Za naší asistence se jí to podařilo,“ zdůraznil šéf organizace, jemuž to však nedalo a ptáka objevil o chvíli později na vzdálenější vodní ploše. „Změnili jsme taktiku odchytu a za pár minut labuť odvezli. Cestou jsme ještě přijali zprávu o podobně se chovající labuti v Mýtě. Byla na trase a rovněž zde jsme byli úspěšní,“ doplnil poznatky Moulis.

V zavazadlovém prostoru auta se tedy ocitly dvě labutě a volavka. Labutě se dočkaly ošetření, kontroly jejich výživného stavu, odčervení a následného vypuštění. Zimoviště na Berounce je nyní vodními ptáky doslova obleženo. Jako jedna z mála vodních ploch řeka nezamrzá a je útočištěm nejen labutí, ale i vzácnějších druhů, třeba morčáků velkých. Navíc zde mají i krmeliště, které pravidelně zásobují plzeňští kolegové.

Po náročném dni se ochránci přírody vraceli domů a zastavili se pro sraženého strakapouda velkého. Náraz do auta mu zlomil křídlo. Jeho stav je vážný a lze těžko odhadovat, zda přežije.