Zákeřnou chorobou onemocněla v osmnácti letech. „Klíště jsem chytla na školním výletě. Vyndali jsme ho a vše se zdálo být v pořádku, neměla jsem po něm žádný červený flek,“ vyprávěla mladá žena, která si přála zůstat v anonymitě. Záhy však začala trpět únavou a cítila se, jako by omarodila chřipkou. „Šla jsem tedy k lékařce, a ta mi dala penicilin. Za dva týdny, což je obvyklá inkubační doba, jsem začala ráno zvracet, vyskočila mi teplota a večer už jsem nemohla chodit. Šlo to hrozně rychle,“ pokračovala.

V nemocnici si pacientka poležela tři čtvrtě roku, z toho pět měsíců na jednotce intezivní péče, zbytek na plicním oddělení a také několik týdnů na rehabilataci v Kladrubech. „Musela jsem se znovu naučit dýchat, hýbat rukama i chodit. Vyžadovalo to obrovské úsilí i určitě pevnou vůli,“ svěřila se.
Přesně po roce se vrátila do školy a dostudovala. „Měla jsem štěstí, co jiní nemají. Lékaři rodičům předpovídali, že zůstanu natrvalo připojená na přístrojích či upoutaná na invalidní vozík. Spoustu věcí stále dělat nemůžu, nemám na ně sílu, ale snažím se je nahrazovat jinými činnostmi,“ uzavřela dnes už spokojená učitelka mateřské školky.

Hygienici evidují za loňský rok jeden případ klíšťové encefalitidy na Zbirožsku. Odborníci radí nepodceňovat očkování. „Doporučila bych ho nejen dětem, ale i dospělým a seniorům. Ve většině případů má totiž u nich onemocnění velmi těžký průběh,“ uvedla rokycanská epidemioložka Mária Spáčilová. Očkování se provádí celoročně, ale nejvhodnější je podle ní doba, kdy klíšťata ještě nejsou aktivní.

V radnické lékárně Na Náměstí registrují o vakcínu rok od roku větší zájem. „Kupují je lidé všech věkových kategorií,“ uvedla lékárnice Anna Treščáková s tím, že očkovací látky je tento rok dostatek.

Někteří pacienti ale většinou vyčkávají na poslední chvíli. „Zatím ji máme. Zvýšenou poptávku očekáváme během května a června, těsně před dovolenými,“ uvedla lékárnice rokycanské lékárny U Tří Slunečnic Markéta Tománková. Vakcína se očkuje se po třech dávkách a některé pojišťovny na ni přispívají.