Firma kvůli tomu chystá od příštího týdne masivní nábor, při kterém hodlá oslovit devadesát tisíc domácností v širším regionu. Podle vedoucího personálního oddělení Ondřeje Kuželky bude ale firma nejspíš muset nakonec sáhnout po dělnících ze zahraničí.

„Při současné zhruba čtyřprocentní míře nezaměstnanosti je už tady podzaměstnanost. Mezi nezaměstnanými už zbývají jen lidé se zdravotními omezeními nebo ti, kteří pracovat nechtějí. Problém je i v tom, že středoškoláci nepůjdou pracovat jako operátoři na linkách,“ řekl Kuželka s tím, že dnes už firma nemá na výběr a přijímá i lidi bez kvalifikace.

„Stačí chuť pracovat. Přitom před půldruhým rokem, když jsme začínali, nebyl problém sehnat sto padesát zaměstnanců. Jenže trh se strašně změnil,“ konstatoval personalista s tím, že málokterá fabrika si dnes dovolí odmítnout pracovníka, který má snahu dělat.

„Lidi z regionu preferujeme už kvůli tomu, že nemají jazykovou bariéru. Cizinci mají problém se čtením výkresů,“zaměstnávat Poláky a Slováky. Uvažuje i o Bulharech. „Raději bychom ale získali lidi z regionu, mají tady zázemí,“ dodal Kuželka.

Podle ředitelky rokycanského úřadu práce Věry Strnadové narostla tomuto úřadu agenda zaměstnávání cizinců proti prvnímu pololetí loňského roku trojnásobně. V současnosti totiž shání desítky zaměstnanců více firem. „Protože evidujeme polovinu uchazečů a pětinásobek volných míst než předloni, nejsme schopni z našich klientů požadavky zaměstnavatelů uspokojit,“ uvedla Strnadová.