Byla ministryní zdravotnictví, krajskou hejtmankou a doposud i poslankyní parlamentu. Teď se Milada Emmerová (ČSSD) může začít připravovat na stěhování z dolní do horní komory Poslanecké sněmovny. Ve druhém kole senátních voleb totiž v obvodě zahrnujícím okresy Rokycany a Plzeň-sever zvítězila nad komunistickým kandidátem Jiřím Valentou.

Podobné stěhování čeká i druhého z úspěšných kandidátů „růžových", tedy sociálních demokratů v Plzeňském kraji. V obvodě Domažlice a Klatovy zvítězil ve velmi těsném souboji s klatovským starostou Rudolfem Salvetrem poslanec parlamentu Jiří Látka.

„Chci se zabývat znovu zdravotnictvím," řekla Emmerová na dotaz, čemu se hodlá v Senátu věnovat.

„Samozřejmě to, co jsem měl ve svém programu, budu chtít dodržet. Co nejdříve se chci rozjet po obcích volebního obvodu, hlavně tedy na Klatovsko, protože tam tolik starostů neznám. Budu se ptát na jednotlivou problematiku v obcích a budu se snažit co nejvíce pomáhat a spolupracovat," přiblížil své plány Jan Látka.

Těsně poražený Rudolf Salvetr (ODS) konstatoval: „Potvrdil se trend z minulého týdne, kdy levice vyhrála volby. Jsem přesvědčený, že na to má vliv naštvanost lidí na styl, který se odehrává ve vrcholové politice." Od jeho soupeře podle něj zazněla řada konkrétních i populistických slibů. „Tak budeme pečlivě sledovat, jak se ty sliby směrem ke Klatovsku budou plnit," dodal Salvetr.

Jan Látka i Milada Emmerová se musí vzdát svého poslaneckého mandátu, nelze totiž zasedat v obou komorách Parlamentu ČR najednou. Nahradit by je měli předseda představenstva plzeňských dopravních podniků Václav Šlajs a končící krajský radní pro kulturu Václav Koubík (oba ČSSD).

„Nejsem nyní nikde vázán zaměstnaneckou smlouvou, takže pozici poslance přijmu," řekl Deníku Václav Šlajs. Koubík se vzhledem ke služební cestě po Kazachstánu k novému postu nevyjádřil.

Jak Šlajs, tak Koubík se do Poslanecké sněmovny měli dostat už po květnových volbách, na kandidátce sociální demokracie měli čísla 2 a 3. Díky preferenčním hlasům je ale přeskákali právě Látka a Emmerová.

I druhé kolo senátních voleb provázel mizivý zájem voličů, Ve volebním obvodu Rokycany a Plzeň-sever přišlo k urnám jen 13,94 procenta oprávněných voličů. Přes 60 procent voličů se dostavilo v Kařízku. Právě zde získala Milada Emmerová nejvýraznější podporu, skoro 96 procent hlasů.

Polovina zapsaných přišla i v malinké Čilé. Z devíti občanů však šest vhodilo do zapečetěné schránky neplatný lístek, takže se počítaly jen tři hlasy pro novou senátorku.

V obvodu Domažlice byla účast trochu vyšší, ale číslo 22,73 procenta lze ale za velký zájem považovat jen sotva. Jednou z kuriozit druhého kola senátních voleb je 100 procent hlasů pro Rudolfa Salvetra, které získal v obci Horská Kvilda.