V pátek a v sobotu máme možnost si poslechnout vedle pěveckých sborů rokycanských základních škol, pěveckého sboru Základní umělecké školy Da Capo, Rokytky, například i cimbálovku J. Gini, Láďu Kerndla a Báru Zemanovou. Pátečním vrcholem bude provázet oblíbená Zvlášňý škola, vrcholem sobotního programu pak bude kapela UDG.

Setkání se odehraje na velké scéně na Masarykovo náměstí a na malé scéně Klubu komorní kultury. Novinkou bude sobotní vystoupení keltské skupiny Menhir před farou. Nedílnou součástí je mezinárodní cyklistické kritérium, letos startující v 18.30 hodin, přístupná věž kostela a páteční ohňostroj ve 22 hodin.

Součástí doprovodného programu byl čtvrteční Den zahradní tvorby na Masarykově náměstí. Večer pak byla na dvoře rokycanské radnice odhalena socha Olbrama Zoubka.

Zítra se koná od 10 do 14 hodin sportovní odpoledne určené pro děti pořádané Českou asociací Sport pro všechny na prostranství u lávky pro pěší přes Padrťský potok v Rokycanově ulici. V sobotu odstartuje také fotbalový turnaj přípravek na hřišti FC Rokycany.

V sobotu a v neděli je do haly gymnázia naplánován další ročník volejbalového turnaje kadetek, Na sobotu je od 14 hodin připraven Běh pro zdraví a soutěž Památky Rokycan.

Slavnostní zahájení programu proběhne v pátek v 15. 30 hodin, v sobotu v 9. 45 hodin. Nebude chybět občerstvení, pouťové atrakce. Programem budou provázet Michal Jančařík a Pavel Poulíček.

Páteční menu uzavře skupina Zvlášňý škola

Zvlášňý škola (ZŠ) je svérázná a osobitá kapela produkující svižný punk-rock. Vznikla ve Kdyni 5. ledna 1992. Pravidelné vystupování formace zahájila o čtvrt roku později.

Zpočátku vystupovala v tančírnách rodného Domažlicka a spřáteleného Klatovska v sestavě: Tomáš Linkeš – zpěv, Martin Anderle – tahací harmonika, Jiří “Go” Mezník – baskytara, Miroslav Hranáč - kytara a Karel Jakuš - bicí.

Poznávacím znamením byl od počátku charakteristický zvuk harmoniky, kvůli kterému byla kapela dost mylně označována v prvopočátcích své činnosti jako špatná kopie již tehdy populárních Tří sester. Pro další růst popularity skupiny mělo zásadní význam debutové album Na české záchytce I vydané v roce 1993, obsahující původní, dost syrové kompozice. Na albu, jež se prodalo v dnes neuvěřitelném množství deseti tisíc nosičů, měla ZŠ i svůj první hit, píseň Hajzlbába, jejíž úspěch ještě znásobil zdařilý videoklip, uváděný v hudebních hitparádách TV Nova i ČT. V jednom z těchto hudebně soutěžních pořadů ZŠ dokonce zvítězila a vyhrála i hodnotnou cenu v podobě značkového hudebního nástroje. V roce 1995 dochází k výměně na postu harmonikáře a bubeníka. Do kapely přichází Ota Královec - bicí a Rudolf Hálek - držky. ZŠ v této sestavě vydává druhé album Na eskymáckým pohřbu III, které doprovází v televizi hojně uváděný klip Karkulka.

Poté odchází harmonikář a skupina hraje živě od roku 1996 pouze ve čtyřech. V roce 1997 ZŠ vydává třetí album Z kola ven se stejnojmenným klipem, který opět záhy zasvítil v TV Nova.

Před začátkem 98. ročníku extraligy ledního hokeje kapela složila, nahrála a ve spolupráci s hokejisty a trenéry HC Keramika Plzeň nazpívala hymnu pro tento oddíl s názvem podle klubových barev Modrobílá, která vyšla na maxisinglu s dalšími třemi skladbami. V březnu 2000 se skupina uzavřela do studia a natočila své v pořadí již čtvrté album s názvem Správná pětka. Natáčení se zde poprvé zúčastnil i nově příchozivší člen kapely, klávesista Michal Foist, který od května roku 2000 s kapelou vystupuje živě. Album vyšlo ve formátu CD-EXTRA v červenci 2000 a obsahuje nový klip Mejdan s akčními záběry přímo z natáčení desky.

Ohlas na produkci kapely nabral nadregionálních rozměrů a v současné době ZŠ vystupuje po celé republice. O vystoupení ZŠ je značný zájem, kapela pyšnící se výstižným přídomkem knajp´n´roll je vyprodána na rok dopředu.

Nový člen kapely se objevuje v září roku 2001 kytarista Milan Černaj (vpravo), který již dříve kapele vypomáhal při natáčení desky Z kola ven. Zatím poslední řadové CD s názvem Desítka jsme natáčeli v březnu 2002 v Plzni a deska vyšla v červnu 2002. Toto dílko symbolizuje desetileté výročí trvání Zvlášňý Školy. Deska vyšla s opravdu našlapanou multimediální částí, která obsahuje celou historii kapely s raritními fotkami všech členů skupiny. Skupina také přidala na CD jako bonus čtyři svoje dosavadní videoklipy v počítačovém formátu.

Koncem roku 2003 kapela vydává singl Modrobílá 2003. Toto šestipísničkové CD vychází již pod novým vydavatelem Sokol´s Power Voice s.r.o. a k songu vzniká nový klip, který se mj. distribuuje na novém CD opět v podobě multimediální přílohy. V prosinci 2003 po osmi letech bubnování odchází ze souboru z osobních důvodů Ota Královec. Nahrazuje ho nový člen kapely, který nastupuje začátkem roku 2004 – bicman Jirka Bastyán a ukončuje tak pětileté působení v kapele Aušus.

V létě 2004 se kapela vydává do studia, kde pod dohledem zvukového mistra Petra Kovandy natáčí nové CD, které vydává v říjnu 2004 pod názvem Do roka a do dna. ZŠ si během pobytu ve studiu čestně vydobyla pověst nejudatněji pařicího souboru, který tam kdy byl.

Při svém koncertu 22.4.2006 v Horažďovicích ZŠ natáčí své první DVD Den Velké Dávky. Na tomto DVD opět spolupracoval Petr Kovanda a DVD je absolutně živé, bez jakýchkoliv následných studiových úprav. Samozřejmosti je pilné koncertování doma i v cizině.

Na konci roku 2007 odchází bubeník Basťa, na jehož místo nastupuje osmnáctiletý Martin Pešťák. Počátkem roku 2008 po dlouholeté spolupráci odchází z důvodu pracovní vytíženosti i klávesák Miki, kapela přitvrzuje svůj sound a jede dál.

Skupinu v současnosti tvoří Jiří „Go“ Mezník – basa, Tomáš Linkeš – zpěv, Míra Hranáč – kytara, zpěv, Milan Černaj - kytara, Martin Pešťák – bicí.

Večerní cyklistická šou přilákala hvězdy

Páteční pořad láká i fanoušky sportu. Cyklistické kritérium přináší neopakovatelné zážitky. Kouzlo večerního závodu přilákalo i esy tohoto odvětví. Podívejme se na startovní listinu:
1 Kreuziger Roman
2 Raboň František
3 Kappes Andreas
4 Nesveda Jiří
5 Prázdnovsky Martin
6 Krotký Rostislav
7 Hebík Martin
8 Hrubý Tomáš
9 Pávek Ondřej
10 Soukup Josef
11 Okrouhlický Tomáš
12 Vobora Ondřej
13 Zelinka Ondřej
14 Uher Martin
15 Kesl Michal
16 Křížek Zdeněk
17 Stake Laengen
18 Thoresen Lars-Ove
19 Sangnes Even
20 Thorstad Even
21 Fundingsrud Oystein
22 Andersson Lars
23 Thoresen Henrik
24 Baumann Eric
25 Faltus Richard
26 Frey Sebastian
27 Lapthorne Darren
28 Müller Dirk
29 Ruijgh Rob
30 Schillinger Andreas
31 Wackernagel Lars
32 Bečka Radek
33 Kubias Petr
34 Dlouhý Vojtěch
35 Kaltofen Petr
36 Panayotov Evgeni
37 Panayotov Petar
38 Rusev Tenev
39 Timoshenko Vlad.
40 Angelov Hristomir
41 Tutzschke Philip
45 Schafer Stefan
46 Gründer Martin
47 Daâler Ingmar
48 Kohler Erik
49 Paďour František
50 Novák Jakub
51 Wolf Jan
52 Kiritschenko Marco
53 Volkmann Karsten
54 Riegen Karsten
55 Dörrer Tobias
56 Schubert Patrick
57 Hentschel Jens
58 Koch Hans
59 Kopr Karel
60 Šipeky Ján
61 Kováč Maroš
62 Sagan Juraj
63 Broniš Roman
Rokycanská stáj AC Sparta vysílá na trať silný tým s čísly 4 až 16!

UDG: při rozšifrování názvu zapojte svoji fantazii

Kapela UDG vznikla roku 1998 v Ústí nad Labem. Tehdy si říkala Useless demi-gods, zpívala částečně i v angličtině a tyto počátky se dají charakterizovat jako doba střídání a změn: Střídali se zkušebny, muzikanti, žánry a změnil se i název, který se zkrátil na UDG. Pokud se dnes „údégéček“ zeptáte, co ta tři písmena znamenají, odpoví Vám, že vlastně vůbec nic a že si můžete vymyslet něco svého.

První stálejší sestava, v níž bychom ze současných UDG našli zpěváka Petra Vrzáka, saxofonistu Adama Kuperu a bubeníka Jugiho, natočila v roce 2000 demáč s názvem „Štěkat do boudy“. Výraznějším počinem se stala demo-nahrávka „Obsazeno místenkou“ z roku 2003. Toto demo, které se později stalo i základem pro první oficiální CD „Ztraceni v inspiracích“, otevřelo kapele UDG cestu k častějšímu koncertování, k několika rádiovým rozhovorům a recenzím v hudebních časopisech i k turné po Francii.

Zlomový bod v kariéře tehdy lokálně populárních UDG přichází bezesporu roku 2004 vítězstvím v soutěži Coca-Cola PopStar. Následuje natočení úspěšného alba „Ztraceni v inspiracích“ (známé jsou hlavně singly Motýl a Hvězdář). Základem dnešní popularity „údégéček“ se stalo časté koncertování po klubech či letních festivalech. Zprvu kluci hostovali na turné kapel Wohnout, Kryštof, Horkýže Slíže, Divokej Bill, nyní hlásí vyprodané kluby v různých koutech republiky a jsou tahákem festivalů.

K tomu výrazně přispělo i vydání druhého řadového alba, které nese název „Buď a nebe“ (2007). První singl z nového alba se jmenuje „Předměstí“ a dočkal se (stejně jako jeho předchůdci Motýl, Hvězdář, Zpěvy deště a Piloti) klipového zpracování. Bodoval v Esu či v hitparádě Óčka.

Nyní kluci připravují už v pořadí pátý videoklip, a to k písni „Kurtizána“, který by však měl být prvním animovaným počinem kapely. Kromě toho se chystá velká podzimní šňúra („Buď a nebe“), která zavítá do všech koutů republiky.

UDG tvoří: Petr Vrzák (Vrzy) - zpěv, Pavel Vrzák (Vrzi, Pája, Pavlik) - basa, Adam Kupera (Áda, Klenot) - zpěv, saxofon, Bohumil Němeček (Bobo, Bonbon) - kytara, Guillaume Kondracki (Stan) - kytara, Tomáš Staněk (Jugy) - bicí, texty.

Běžím a ještě pomáhám: v sobotu navazuje na Terryho Foxe

Město Rokycany a TJ Sokol Rokycany pořádají zítra běh s názvem ,,Běžím a ještě pomáhám.“

Běh je součástí tradičního ,,Setkání pod rokycanskou věží“ a navazuje na uplynulé ročníky Běhu Terryho Foxe v Rokycanech. Slavnostní start se uskuteční ve 14 hodin na náměstí T. G. Masaryka v Rokycanech.

Běžci se mohou registrovat na náměstí v době od 9 do 13 hodin. Obdobně jako při Běhu Terryho Foxe na účastníky čekají trička a další upomínkové předměty, které obdrží každý účastník po složení libovolného finančního příspěvku. Výtěžek akce ,,Běžím a ještě pomáhám“ je určen pro dětské oddělení Nemocnice Rokycany a.s. Organizátoři ho po skončení běhu předají primářce dětského oddělení MUDr. Marii Přibíkové. Ta také běh odstartuje.

Trasa zůstává stejná jako v minulých letech a je možno ji absolvovat chůzí, během, jízdou na kole, jízdou na kolečkových bruslích, indiánským během, na invalidním vozíčku i v kočárku. Akci moderuje František Vaško.

Podpis smlouvy doplní v sobotu zasazení stromu

Během slavnostního setkání v předvečer rokycanských slavností bylo ve čtvrtek večer podepsáno u příležitosti 10. výročí znovuuzavření partnerské smlouvy mezi městem Rokycany a městem Greiz.

Historické partnerství bylo obnoveno 19. září 1998 podepsáním partnerské smlouvy. Města stvrzují, že i nadále budou podporovat diskuzi na komunální úrovni, výměnu v oblasti kultury a vědy, sportovní setkání, setkání mládeže a seniorů, turismus, volný čas a rekreaci, školství a vědeckou spolupráci. Za město Rokycany smlouvu podepsal starosta Jan Baloun, za město Greiz taktéž starosta Gerd Grüner. Oba dva starostové přednesli vzápětí krátký projev.

U příležitosti 10. výročí znovu oživení aktivního partnerství mezi městy Greiz a Rokycany bude ke stvrzení přátelství zasazen v sobotu v 11.45 hodin strom přátelství. Jedná se o kultivar javoru mléče, v současné době vysoký přibližně dva metry. Javor mléč je často používaný druh ve veřejné zeleni, parcích nebo zahradách. Charakteristický je hustou široce vejcovitou korunou a přímým kmenem. Strom symbolicky zasadí starosta Jan Baloun a místostarostka Greizu Ines Watzek. (opět nejspíše krátký projev, předem připravený).

Součástí ceremonie bude vystoupení folklorního souboru rokycanského DDM Sluníčko.