„Myslivcem se musí člověk narodit. Les lákal dědu i tátu, tak se nedivte, že v tradici pokračuji,“ lapidárně se vyjádřil spolumajitel Lesospolu Zbiroh. „Staráme se komplexně o porosty ve 24 obcích na Rokycansku. Škoda, že se o těžbu stará v posledních letech sama příroda,“ posteskl si při včerejším oceňování exponátů. Sám je pyšný na ulovení srnce v roce 2005. Byl za něho odměněn zlatou medailí při výstavě v Lysé nad Labem.

Známý rokycanský pekař Ladislav Frídel se naopak stal myslivcem teprve před šesti lety a nebylo to nijak snadné. „Žádal jsem o přijetí do organizace v Kladrubech třikrát, než to vyšlo. Určitě toho nelituji, protože jsem s bezvadnou partou lidí, pro které je prioritou péče o zvěř.“

Registrovaných členů přesto na Rokycansku ubývá. „Dnes máme v evidenci zhruba 650 lidí. Pochopitelně především mužů, ale aktivní je i těch několik statečných žen,“ konstatovala jednatelka okresního spolku Světlana Vlnová. Zve zájemce do areálu školy dnes i zítra od devíti do sedmnácti hodin a pak ještě v neděli dopoledne. K vidění je přes 400 trofejí srnčí zvěře a zastoupeni jsou i jeleni, daňci, mufloni nebo jelen sika.

Sobota je navíc vyhrazena jarnímu svodu psů, začíná znělkou trubačů z Rokycan v devět hodin.