Škola dotykem je název projektu, který získal ministerskou podporu. Týká se v České republice devíti základních škol a tří gymnázií. V Plzeňském kraji je jedinou vlaštovkou ZŠ TGM Rokycany!

„Digitální třídu, vybavenou nejmodernějšími technologiemi, tedy dotykovou obrazovkou a tablety, navštěvuje od začátku nového školního roku pětadvacet chlapců a děvčat ze 7. A. Využívat ji budou ale také spolužáci ze 7. B a 9. A," uvedla ředitelka Alena Halířová. V průběhu školního roku budou malí uživatelé společně s učiteli používat aplikace a vytvářet interaktivní materiály, které ukážou možnosti využívání dotykových zařízení ve školách. Všechny výstupy budou pro inspiraci dostupné na stránkách www.skoladotykem.cz.

Včerejší oficiální zprovoznění obnášelo ukázkovou hodinu pro představitele krajského úřadu, města a zástupce okolních škol. Učitelka Božena Štychová nabídla pestrou paletu variant výuky. Včetně připojení k jednotlivým žákům přes využití dotykové obrazovky. „V každodenním životě chytré telefony a tablety používáme zcela běžně. Nevidím proto důvod, proč bychom je při vstupu do třídy měli vypínat a tvářit se, že neexistují. Rychlý přístup k informacím, kreativita a interaktivní výuka jsou synonyma moderní školy," vypočítával přednosti pedagog Michal Orság. Při spuštění projektu ovšem zazněly i myšlenky, že tablety nemohou nahradit klasické učebnice. Přístroje mimochodem budou po vyučování uschovány ve škole

Realizátorem projektu Škola dotykem je nezisková organizace EDUkační LABoratoř (EDULAB) s podporou společnosti Samsung. Dvanácti školám v České republice daly k dispozici celkem 350 tabletů, dvanáct interaktivních obrazovek a další potřebné technologické i softwarové vybavení.