Dějištěm byl téměř zaplněný sál umělecké školy, kde se o příběhy pěti protagonistů z dob totalitního režimu podělili žáci a studenti základních škol i gymnázia v Rokycanech jako zpracovatelé. Pozorně jim naslouchali zástupci města, společnosti Post Bellum a také pamětníci. O hudební předěly se pak starali žáci ZUŠ.

Zapojilo se pět týmů. Ze základní školy TGM to byl autorský tým František Karas, Jiří Bastl a Lukáš Pašek pod vedením učitelky Hany Draganovské. Vybral si osudy rodiny Schwarzových. A když už jsme u Hany Draganovské, stala se historie její rodiny tématem druhé připomínky. Kristýna Vaněčková, Vileota Varkaletsová, Daria Sedukh, Tadeáš Mráček a Laura Cinová ze školy v ulici Míru se proměnili v badatele a pomáhala jim Sylva Zemánková.

Zdroj: Deník/Václav Havránek

Další dva kolektivy s podporou Moniky Drechslerové a Renaty Wünschové se přidaly z gymnázia. Jáchym Šmat, Matyáš Neumayer, Adam Tenkrát a Hana Hošková se věnovali Zdeně Bradnové, zatímco Adriana Loukotová, Josef Hanton a Hana Mazancová se věnovali Jitce Hanzlíkové.

Zbývá poslední dílek. Pavlu Zajíčkovou vyzpovídali školáci z ulice Míru: Lukáš Němec, Václav Kepka, Marek Holub, Vitaliy Hnivushevskyy a Yaroslav Khorolets za podpory Vladimíry Janovcové.

O učební obor je nyní značný zájem. V Jeřabinové ulici se může objevit až padesát nových tváří
Patnáct automechaniků skládalo v Jeřabince závěrečnou zkoušku. Mezi nimi i dívka

Příběhy našich sousedů je vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum pro žáky osmých a devátých tříd základních škol a tercií a kvart víceletých gymnázií. Za doprovodu pedagogů a badatelů z Post Bellum se na několik měsíců stali rozhlasovými nebo televizními dokumentaristy. Měli za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument. Někteří podle příběhu vytvořili komiks, jiní tvoří prezentaci pro spolužáky, další se vydali do Českého rozhlasu, kde jim redaktoři pomohli sestříhat nahrávku do reportáže.

Dosud se do Příběhů našich sousedů zapojilo více než 7500 žáků a studentů z téměř tisíce škol po celé České republice, kteří zdokumentovali či dokumentují celkem více než 1 800 pamětnických událostí.