Dělají si naději na získání 69 milionů a 375 tisíc Kč pro účely rekonstrukce ZŠ v ulici Míru. Musela být uzavřena kvůli stavu způsobenému červotočem a dřevokaznými houbami. „Ať dotaci teď obdržíme či ne, v každém případě s rekonstrukcí musí město tento rok pohnout,“ uvedl starosta Jan Baloun.

„Jak ubíhá čas, jsme kvůli pracím nervózní. Původně mělo být rozhodnuto už do 10. června,“ doplnila místostarostka Marie Hlávková. „Dnes jsme se dozvěděli, že proces kontroly projektových žádostí byl ukončen a definitivně rozhodnuto bude na výboru rady regionu 27. června,“ sdělila.

Celá rekonstrukce školy, včetně DPH, by měla stát 106 milionů. Pět milionů Rokycany na akci obdržely koncem minulého roku od kraje a 12 dostaly, také koncem roku, při ´porcování medvěda´ v parlamentu díky Jiřímu Pospíšilovi a Vladislavu Vilímcovi. Patnáct milionů má město pro letošek v rozpočtu.

„Zatím je tedy k dispozici 32 milionů,“ vypočítávala místostarostka. Pokud teď vyjde dotace z ROP, Rokycany si oddechnou. „Řešit situaci celé školy provizoriem už dlouho nepůjde,“ zdůraznil ředitel ZŠ Josef Baum. „Proto jsme odhodláni provést rekonstrukci za každou cenu,“ konstatoval starosta.

„Vlastně část stavby je už předána a firma zahájila přípravné práce, aby se obnos, který je k dispozici, podařilo proinvestovat včas. Rekonstrukce školy byla kvůli penězům rozdělena na tři oblasti, každá bude financovaná zvlášť a má i své vlastní stavební povolení. Všechno sladit je obtížné, ale jinak by se potřebný objem prací nezvládl,“ vysvětlovala místostarostka. Od července by rekonstrukce už měla vypuknout naplno, včetně zpevňování skeletu a doplňování chybějících stropů a podlah.

Pokud by dotace z Evropských fondů nevyšla, bylo by potřeba sehnat ještě asi 73 milionů. „Zastupitelstvem byl předem pro každý případ na příští rok schválen krizový plán. Pohltil by i rezervy z fondu bydlení, ač jen formou půjčky, a znamenalo by to hned shánět drobnější dotace. Na to ale zatím nechceme ani myslet,“ dodala Hlávková.