„Naši předchůdci zakládali sbor v roce 1900, takže je nám 110 let,“ hlásil pyšně za SDH Luboš Marek. Modré uniformy dění zahajovaly průvodem od zbrojnice na cvičiště. „Bylo to dokonalé. Z provizorního domečku, který vzplál plamenem, vyběhl chlap v pyžamu. Záchranáři pak oheň zdolávali pomocí unikátních stříkaček. Ačkoliv jsou hodně staré, udržují je nadšenci v perfektním stavu,“ přiblížil scénář starosta Milan Bechyně, který se stal mimochodem čestným členem SDH společně s Gerhardem Erichem Eugenem Reehem.

Skomelenské přijeli podpořit kolegové z Bušovic, Radnic, Zvíkovce i jiných míst. Dorazili také profesionálové z Koterova nebo Rokycan a zájemce zvedli výsuvným žebříkem hodně vysoko.

Diváci se před patnáctou hodinou přesunuli na sousední fotbalisté hřiště. Muži Sokola tu v rytířsky vedeném střetnutí zdolali Strašice 2:1 a mladí střelci branek Jan Štrunc i Martin Bělohlávek potvrdili, že to sportovci se svými následovníky umí. „Založili jsme loni dorostenecký tým. Nejprve vysoko prohrával, ale na jaře už potrápil nejednoho favorita,“ konstatoval funkcionář Václav Jaroš. V tělovýchovné jednotě, založené roku 1920, jsou registrováni také stolní tenisté a pamětníci zavzpomínali na éru rekreačního cvičení nebo na házenou, která se provozovala v období 1937 až 1946.

Podvečerní zasedání bylo spojeno s oceněním těch nejaktivnějších. Medaile svatého Floriána byla určena sboru hasičů a z jednotlivců ji převzali Václav Bělohlávek, Josef Hofman, Miloš Škopek a František Štrunc. Pamětní listy nebo věrnostní stužky se týkaly většiny ze 49 členů a zkrátka nepřišli ani sportovci. Před taneční zábavou, na níž dorazili muzikanti z Rakovníka, listovali v pečlivě vedených kronikách.