„Není důvod čekat na začátek školního roku,“ řekl Mráz s tím, že samotná stavba potrvá 14 měsíců. Podle odhadů rokycanské radnice lze začít stavět pravděpodobně letos v červnu. Rokycany ale zatím nemají na stavbu dostatek financí. Rozpočet města počítá pro letošek s uvolněním 15 milionů, pěti miliony vypomohl kraj a 12 miliony na ně pamatoval parlament. To ale nestačí.

„Po zpracování projektové dokumentace se ukázalo, že náklady činí nikoli 40 milionů, ale 101 milionů korun. dalších 16 milionů korun je třeba na výměnu oken a úpravu dvora školy,“ vysvětlil místostarosta. Reálná cena bude jasná po výběrovém řízení. „Možná cenu sníží,“ doplnil.

V pondělí proto zastupitelé schválili firmu, která městu pomůže vypracovat žádost pro Regionální operační program Jihozápad. Z něj by mohly Rokycany získat až 75 milionů. „Je otázka, kolik skutečně dostaneme. Nejsme jediní, kteří žádají. Naše situace je ale výjimečná. Prakticky jde o havárii a akutní problém,“ sdělil Mráz. Od září loňského roku totiž osazenstvo školy funguje ve čtyřech budovách. Je to pro učitele a žáky těžké?

„Těžké, to je slabé slovo. Dá se to zorganizovat, ale je třeba mít perspektivu, kdy tento stav skončí,“ řekl ředitel školy Josef Baum. Termín znovuzprovoznění vyklizené budovy v ulici Míru je podle něj reálný. „Nepochybuji o něm. Škola byla postavená před 110 lety bez dnešní techniky za rok.Jsem optimista. Rokycany si nemohou dovolit ztratit další školu,“ konstatoval Baum.


Podle Mráze je jisté, že žádost o dotaci musí město podat do 14. března. „Do tří měsíců by ji pak mohl kraj vyřídit. V červnu bychom tak mohli znát výsledek,“ řekl místostarosta.

Jak se ale radnice zachová, pokud by s žádostí neuspěla nebo takto nezískala dost financí? V takovém případě by stavba hned v červnu zřejmě nezačala. Podle místostarosty má totiž čerpání dotací stanovené pevné mantinely. „Když to nevyjde, budeme shánět dál. Kdybychom stavbu zafinancovali sami, museli bychom na dva roky zastavit veškeré investice ve městě,“ sdělil Mráz s tím, že v takovém případě by se Rokycany musely zadlužit.

 

Související článek: Oprava školy pohltí sto milionů