Při mapování volební situace jsme zabrousili i na jih okresu.

V Příkosicích, které mají necelých pět set obyvatel, do šestnácti hodin odvolila už zhruba desetina lidí. „Účast je poměrně vysoká. Uvidíme ale, kolik lidí přijde v sobotu," sdělila za komisi Martina Pokšteflová.

Také ve Skořicích si lidé komunální akt nenechali ujít. „Ať to dopadne jakkoliv, důležité je, že se nám vrátí starosta v plné síle zpátky. Několik týdnů už je totiž v nemocnici," konstatovala krátce Ivana Třešková. Účast byla první den celkem velká. „V sedmnáct hodin jsme zapsali pětačtyřicátého voliče. Očekáváme určitě větší zájem než v předešlých volbách do Evropského parlamentu," mínila zapisovatelka Jana Běhounková.

Dodejme, že starostové, jimž vyprší mandát, by měl svolat první jednání nového zastupitelstva do 25 dnů od oficiálního vyhlášení volebních výsledků. Bude ale záležet na tom, zda se proti výsledku voleb někdo neodvolá. V tom případě by musel rozhodnout soud a termín zastupitelstva by se posunul.

Noví zastupitelé při své první schůzi zvolí vedení města či obce, tedy starostu a radu, je-li zde zřízena. Do té doby budou vykonávat své funkce dosluhující politici, ale neměli by přijímat už žádná strategická rozhodnutí.