„Jaro si letos určitě tak o čtrnáct dní pospíšilo. Jako první začaly kvést sněženky, přidaly se krokusy, petrklíče, hlaváček amurský a rozkvétají už narcisy. Také vylézají lilie a jsou narašené hortenzie,“ popsala Ivana Jandová z Hrádku, která má péči o zahradu jako svoji zálibu. Na zeleninu je ale podle ní ještě čas. „Půda není zatím dostatečně vyhřátá. Teploty se v noci stále drží kolem nuly,“ dodala.

Z brzkého příchodu jara se radují i ve Zbiroze. „Jsme rádi, když můžeme začít dřív. Pěstujeme okrasné dřeviny a kytky. Semenáčky jsou už narostlé a teď je sázíme do většího,“ pochvaloval si Robert Skalka, majitel zahradnictví Františkov s tím, že obavy mu trochu nahánějí škůdci, kteří přes letošní mírnou zimu nevymrzli.

Podle Josefa Ernesta, předsedy Českého svazu zahrádkářů, mohla vajíčka slimáků zůstat skutečně bez poškození. „Záleží na tom, zda pěstitel svoji zahrádku dostatečně ošetřoval na podzim,“ uvedl. Likvidace vyžaduje podle něj hodně trpělivosti. „Prodávají se sice různé chemické prostředky, ale ty mohou rostliny poškodit. Nejlepší je vzít si rukavice, sklenici s vodou a každý den slimáky vysbírat,“ doporučuje Ernest.

Především úrodu ovocných stromů může letos více než počasí ovlivnit nedostatek včelstev. „Například do jablečných sadů v okolí Radnic byla každoročně přivážena včelstva, aby zajistila opylení. V letošním roce to není možné. Včelstva, která napadení roztočem Varroa přežila, budou pravděpodobně velmi slabá,“ uvedl předseda Českého svazu včelařů (ČSV) Jaroslav Hrabák.

Přesná data o úhynu bude ČSV znát až během dubna. „Z některých základních organizací máme ale již nyní hlášeny ztráty padesát až sedmdesát procent,“ upřesnil Hrabák s tím, že západočeský region je jedním z nejpostiženějších území v České republice. Letos lze tedy očekávat nedostatek tuzemského kvalitního medu.