Už vernisáž ve zcela zaplněné vstupní hale dávala tušit, že jde o mimořádnou záležitost. Muzikantsky ji zahájila Nikol Šperlová, aby vzápětí Jana Audesová připomněla vzkříšení party, která premiérovou výstavu uspořádala před šesti lety.

Následovala dlouhá přestávka a obnovení činnosti. Připomněla ho Kateřina Škorvánková: „V rokycanském gymnáziu existuje ateliér patnáct let. Kromě běžné výtvarné výuky se tu každý pátek potkávají studenti napříč ročníky při keramickém kroužku. Já už na gymplu nejsem dlouho, ale ještě třeba šest let zpátky byla otázka: Jdeš na hlínu? v určitých kruzích naší třídy docela populární. Vlastně i proto vznikla myšlenka dát tomuhle pátečnímu společenství nějakou formálnější podobu. Vytvořit skupinu, která bude otevřená všem, bude spojovat lidi, kteří prošli rukama Jany Audesové (ať už v rámci keramického kroužku, jejího soukromého kurzu v Kříších nebo výtvarným zdokonalováním ve škole). Před třemi měsíci jsme založili instagramový profil, vylepili po škole modré trabanty, které jsme v roce 2017 použili jako logo zmiňované výstavy MRK mrk a zvládli přípravu expozice v šibeničním termínu," popisuje Kateřina.

Zdroj: Deník/Václav Havránek

Audesová postupně představila přes 30 mladých výtvarníků z gymnázia a čtyři ´přespolní´ (ZŠ TGM a Nerudovka v Plzni). „Výtvarná skupina MRK mrk spojuje studenty všech ročníků, nižšího i vyššího gymnázia. Tvorbou se vyjadřují, jak vnímají svět kolem sebe, co prožívají, co je baví a mají rádi. V obrazech se zrcadlí jejich fantazie s citem pro tvoření. Vedle kresby různými výtvarnými materiály a malby lze obdivovat i počítačovou grafiku, která je svým zpracováním na vysoké úrovni,“ zdůraznila Audesová.

Finále oficiální části patřilo poděkování firmě S+H za poskytnuté prostory galerie Fouyer, Petru Kůsovi za spolupořádající agenturu a návštěvníkům, kteří se posléze věnovali důkladné prohlídce výtvarných děl.