VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slavní odpočívají občas zapomenutí

Rokycansko - Jejich práci nebo činy připomínají jen opuštěné a často i poničené hroby

31.10.2014
SDÍLEJ:

Poškozené hroby, často určené k likvidaci, lze nalézt i na hřbitově v Rokycanech.Foto: Deník/Martin Spal

V předvečer dušiček zdobíme hroby svých blízkých a rozsvěcíme pro ně světélka svící. Jsou ale i místa, kde se nikdo nezastaví, nezavzpomíná. Podobný osud neminul ani osoby svého času slavné.

Jen malá hrstka lidí ví, že ve Strašicích je třeba pohřbený známý hudebník Antonín Modr. Jakoby to sám kdysi už trochu předznamenal ve svém nevydaném rukopisu Střepiny času. Píše: „Tichounce, tiše jen, vzpomínek listí mi na srdce padá…"

Přitom jeho hudba se se stále hraje v zahraničí i u nás, ve své době byl uznávaným hudebníkem, skladatelem a pedagogem.

Narodil se 17. května 1898 ve Strašicích a získal do vínku hudební nadání. Uměl dobře zpívat a naučil se hrát na trubku, housle a violu. „Ve čtrnácti letech nastoupil jako elév k vojenské hudbě Císařských tyrolských myslivců v Roveretu. V roce 1915 narukoval k hudbě 5. pěšího pluku v Rimavské Sobotě a zúčastnil se celé řady bitev I. světové války. V letech 1919 až 1925 studoval na pražské konzervatoři, později tam sám působil." sdělil historik Tomáš Makaj.

Protože mladý Modr projevoval mnohostranný hudební talent, studoval housle u R.Riessinga, skladbu a dirigování u J. Křičky a M.Doležila, mistrovskou školu u J.Suka. Brzy, už v roce 1923, se stal členem České filharmonie, poté působil v orchestru Národního divadla ( 1927- 1928). Nejvíce proslul jako violista.

Kromě toho proslul i coby skladatel, má na kontě přes sto děl. Mezi ně patří Smyčcové kvarteto, Suita, předehra a scénická hudba k Tylově hře Lesní panna, scénická hudba k Puškinově hře Kamenný most a další.

„Jeho talent se ale projevil i v oboru hudební pedagogiky a znalectví hudebních nástrojů.O tom svědčí celá řada literárních děl. Třeba Škola stupnice na kytaru, Instruktivní skladby pro violoncello a klavír, Hudební nástroje, Pojednání o starých violách a houslích a další," informoval Makaj. Antonín Modr často účinkoval také v rozhlase a skládal pro jeho pořady hudbu. Zemřel 22. dubna 1983 a je pohřbený ve Strašicích.

Autor: Božena Šopejstalová

31.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení