„K urně přišli osmnáct z devatenácti zapsaných lidí,“ hlásila zapisovatelka Ivana Hájková. Ten zbývající odjel prý na dovolenou, jinak by opět bylo sto procent. „Ovšem navíc přišli čtyři chalupáři, kteří se prokázali příslušným průkazem,“ dodala Hájková. Je v obci spokojená, i když podmínky tu nejsou právě komfortní: „Mladí si mohou nakoupit, když jedou z práce. Co ale mají dělat naše babičky? Alespoň, že jednou týdně jim prodavačky z nedalekých Podmokel umožní nákup do tašek.“ Příjmení Hájek v Čilé převládá a důkazem byl vitální pan Dominik, člen volební komise. Při ničivých záplavách před pár lety se mu Berounka prohnala usedlostí, ale přesto nezatrpknul.

Stejné poznatky jsme zaznamenali u sousedů v Hradišti. Tady už v pátek hodilo lístek do urny šestnáct z pětadvaceti oprávněných osob. A protože v sobotu nedorazil nikdo, představuje to velice slušných čtyřiašedesát procent. „Vyzdvihněte hlavně bývalého kronikáře Františka Krůtu. Je mu čtyřiadevadesát let a stále se zajímá o veřejné dění,“ zdůraznila členka komise Anna Jerlingová v příjemně vytopené místnůstce.

Účast na Rokycansku korespondovala s republikovým průměrem. Znamená to, že zhruba třem čtvrtinám voličů byl bruselský akt ukradený. Při návštěvách místností se jako červená nit táhla stížnost na nelogické sčítání hlasů z neděle na pondělí. Ale o tom až zítra, kdy zveřejníme výsledky. (hav)

Barborka se už těší, až bude smět také volit

Před zahájením voleb do Evropského parlamentu se už před otevřením volební místnosti v prvním rokycanském okrsku tvořila fronta lidí.

Už o čtvrt hodiny dříve stála přede dveřmi Gymnázia a SOŠ v ulici Svazu bojovníků za svobodu Naďa Staňková. „Chodím volit pokaždé, dříve jsme bydleli U Václava, takže to byl jiný okrsek. Teď chodíme sem. Dcera Bára se na volby pokaždé moc těší a jde tam se mnou. Je teprve v první třídě, ale kampaně vždy sleduje a ptá se mě, koho budeme volit,“ řekla Staňková.

Dodala, že letos jí trvalo déle, než se rozhodla, komu dá svůj hlas. „Myslím si, že v tomto případě je to hlavně o osobnosti dané strany. Alespoň u mě to bylo rozhodující,“ miní volička Staňková.

Podle komise z rokycanského okrsku jedna chodí lidé nejčastěji volit v pátek po práci a v sobotu cestou na nákup. „Dnes tu byli lidé už před druhou hodinou, když jsme otevírali,“ potvrdila v pátek zapisovatelka Hana Mašková. (marš)

V Klabavě chválí účast mladých u voleb

Páteční účast na volbách klabavské členy komise potěšila. „Počet voličů, kteří se dnes zatím dostavili mě mile překvapil,“ informovala předsedkyně klabavské volební komise Jana Pašková.

V Klabavě je tři sta osmdesát oprávněných voličů a členové komise miní, že se už před páteční sedmou hodinou dostavil počet obyvatel, který tipovali, že půjde k volbám celkově. „Jsem ráda, že chodí volit také hodně z mladé generece, kolem dvaceti let,“ dodala Pašková. (marš)

Více o volbách na: www.denik.cz/eurovolby