Zásoby fosilních paliv se odhadují už jen v řádu několika desítek let, a tak v poslední době vzrůstá využívání alternativních zdrojů energie. Více než větrným elektrárnám se na Rokycansku „zelení“ fotovoltaickým.
Nejdále jsou v tomto směru Strašičtí, kde v někdejších kasárnách dokonce vyrůstá svérázný park slunečních kolektorů různých typů. Kroky ale podnikají už i v Oseku či Mlečicích. Porůznu v obcích jsou také na střechách už vidět sluneční panely.
Fotovoltaická elektrárna by v krátkém časovém horizontu mohla vyrůst také v Rokycanech. Záměr zastupitelé už tento týden odsouhlasili. Nejspíše vznikne asi na dvou hektarech pod Kotlem. Tedy v průmyslové zóně za plánovaným obchvatem Rokycany – Hrádek. „Zájemci už sondovali možnosti odkupu či pronajmutí,“ sdělil místostarosta a dodal, že elektrárnička by byla asi megawatová.
„Veřejnou soutěž dělat nebudeme, teď chceme, aby zájemci podali nabídku a rada a zastupitelé rozhodnou. Záměr zveřejníme bezodkladně,“ doplnil Mráz. „Těší mě, že jsme našli využití pro půdu ležící ladem. Město kvůli získání pozemku pro obchvat muselo v jednom případě odkoupit větší díl, území, ale ukazuje se, že to byl vlastně dobrý tah,“ sdělil starosta Jan Baloun.
V Rokycanech by ale mohla vyrůst i další fotovoltaická elektrárna, a to na zrekultivované skládce poblíž silnice na Šťáhlavy. Město by ale muselo požádat o změnu územního plánu. Představitelé si také nebyli jisti, zda na ploše lze panely rozmístit, když se rekultivace děla za pomoci dotace. „Z kompetentních míst odpověděli, že pokud bude zaručené nepoškození krycích vrstev, nic proti nenamítají,“ informoval Mráz.
Do třetice by jako malá fotovoltaická elektrárnička mohla sloužit střecha zimního stadionu. Protože o její úpravě město uvažuje, jeho představitelé na nabídku jedné z firem ochotně slyšeli. Na střechu by se však nedávaly sluneční panely, ale speciální fólie se zabudovanými fotovoltaickými články, vyrábějícími proud. Problémem je však sklon střechy mírně k severu. V tomto případě by nejspíše proud město využilo přímo, v ostatních dvou by se centrálně dodával do sítě.