Obec, jakých jsou v České republice desítky. Občas se složitými mezilidskými a sousedními vztahy. Ale také s lidmi, kteří mají chuť udělat pro spoluobčany zajímavé akce nebo je do nich přímo zapojit. Už hodně dávno se ve Smědčicích u kapličky zpívá na Štědrý den odpoledne. U pomyslné kolébky stál řezbář Vladimír Sosna a dnes už kdysi začínající zpěváci předávají štafetu svým potomkům. Když byl svět ještě v pořádku aneb připomeňme si další oblíbená setkání. Václavskou pouť, dětský den nebo Jirkův pohár v hokejbalu. „Právě areálu u požární nádrže věnujeme pozornost. V létě tu nádherně voní lípy, opravujeme prvky na dětském hřišti i asfaltovou plochu,“ zdůrazňuje starostka Jana Šrédlová.

Vlastní družinou Tří králů se mohou pochlubit ve Smědčicích už čtrnáct let! Po loňských restrikcích se skupina dobrovolníků znovu vydala obcí. Ve dvou dnech (dohromady to obnášelo devět hodin) a skvělým výsledkem. Vnímaví spoluobčané charitativní projekt podpořili více než třinácti tisíci korunami.

Smědčice pozemky nevlastní. Přesto počet obyvatel roste
Smědčice pozemky nevlastní. Přesto počet obyvatel roste

Věhlas divadelního spolku Smečka překročil hranice kraje. Seskupení, které má za cíl sdružovat lidi prkny praštěné, nastudovalo hry Limonádový Joe, Houbovka nebo Lázeň. Sklízelo s nimi ovace a aby toho herci neměli málo, podíleli se na akcích pro obyvatele Smědčic. Jmenujme karetní a deskové Doupě v domě, Smědčickou běhnu, Koncert na konci léta či hokejbalový Jirkův pohár.

Vedení obce funguje nyní v šesti lidech, neboť sedmý člen zastupitelstva před časem odstoupil.

Starostkou je Jana Šrédlová a její zástupkyní Pavlína Šmídová. Dále zasedá kvarteto Naďa Zdvořanová, Alice Racková, Petr Suchý a a Zdeněk Skála.

Starostka je kromě toho předsedkyní povodňové komise, zatímco finančnímu výboru šéfuje Zdeněk Skála (členkou je Danuše Srncová) a kontrolní úsek má na povel Petr Suchý (s kolegyní Nikolou Konečnou).

Každý z více než tří stovek obyvatel Smědčic je svým způsobem originální a výjimečný. Platí to i pro sourozeneckou dvojici, která proslavila plzeňský klub i Českou republiku ve světě, aby po ukončení kariéry zvolila okraj obce za trvalý domov!

Ilustrační fotografie.
Hasiči pořádají finále v Němčovicích

Martin a Michal Strakové tu postavili svá sídla, i když v nabitém programu tu moc času na odpočinek nemají. „Chodí pravidelně k volbám, ale jinak je moc často nepotkávám. Když už, tak spíše Michala, protože pro Martina bývá den se čtyřiadvaceti hodinami krátký,“ usmívá se starostka Šrédlová.

Plzeň doslova za humny, ale přitom pár set metrů k okouzlující Berounce. Právě tenhle vodní tok a jeho průsečík s Klabavou je nejčastějším cílem výletů obyvatel Smědčic. Richardov i Spálený mlýn, to jsou ikonická místa pro turisty (ti motorizovaní to mají od Sedlecka s domorodci složitější).

Chcete-li to vzít ze Smědčic na Rokycany, narazíte na proslulé Kokotské rybníky. Nádherný kus přírody se dvěma vodními plochami, pramenem Čůráčku, Čertovým kamenem nebo při malé odbočce zámkem v Bušovicích.