Pokud se obyvatelé z Rokycan nebo Smědčic budou chtít dostat za hranice našeho okresu, od prvního dubna si za to připlatí. Naopak důvod k radosti mohou mít například Radničtí nebo Ejpovičtí, kterým jízdné zlevní. Příčinou je v obou případech chystaná dopravní revoluce, která se dotkne celého Plzeňského kraje.

Cestování do západočeské metropole za zaměstnáním či do školy začíná být pro některé noční můrou. Rokycany od prvního dubna v rámci nové Integrované dopravy Plzeňska (dále jen IDP) spadají do zóny 042. „Dojíždím sem denně a každý měsíc si nabíjím Plzeňskou kartu za osm set osmdesát korun. Teď ale pojedu přes tři zóny, což mi zvedne výdaje na tisíc sto korun,“ svěřil se pasažér Milan Fuks. V podobné situaci jsou například Smědčičtí, kteří od prvního aprílového dne už nepatří do vnitřní zóny, ale do vnější 041. Budou-li si chtít koupit měsíční předplatné, vynaloží o 330 korun více.

Naopak Radničtí a Ejpovičtí mají z chystaných změn IDP radost. „Obyčejné jízdné autobusem teď naše obyvatele stojí 1428. Podle provedených výpočtů by měli lidé ušetřit měsíčně tři sta korun. Výhodou je, že lze za uvedenou cenu kombinovat cestování vlakem i autobusem,“ uvedl tamější starosta Jan Altman. Důvod ke spokojenosti mají i Ejpovičtí, kteří za trasu do Plzně namísto současných 880 korun měsíčně zaplatí o 110 méně.

Důležitou informací pro pasažéry je, že Plzeňskou kartu si mohou lidé pořídit nejen v západočeské metropoli, ale také v Rokycanech. „Žádost je možné podat osobně do jednatřicátého března. Hotovou kartu si však mohou nechat zaslat na určenou adresu, nemusí si tedy pro ni sami chodit,“ konstatoval za POVED Petr Náhlík. Nabít předplatné na jednotlivé zóny už je možné. Kvůli případným komplikacím by lidé měli doklad o uhrazení kupónů nosit s sebou.