Jak nepřijít o desetitisíce korun informovali plný sál Zeleného domu v Rokycanech inspektoři z České obchodní inspekce v Plzni, v čele s jejím ředitelem Janem Řezáčem. „Nabídka na zajímavou přednášku přišla přímo z České obchodní inspekce. Rádi jsme proto tuto možnost využili," prozradila za sociální a zdravotní odbor Blanka Kohoutová.

S osvětou začal přímo ředitel organizace, který hned v úvodu rozdělil přednášku na tři části. Tu obecnou, jež zahrnovala i informace o samotné inspekci, postřehy inspektorů přímo z terénu a diskuzi s přítomnými seniory. „Pochopitelně nejdůležitější je nic nekupovat a nejlépe na žádnou takovou akci nechodit. To předejde všem následným problémům. Když už se však na takovou akci vypravíte, a nedejbože nevýhodnému nákupu podlehnete, je třeba alespoň zajistit, aby vše bylo v písemné formě," uvedl ředitel ČOI Jan Řezáč.

Ani tak však není pro budoucí jednání a případné navrácení nevýhodně nakoupeného zboží jistá půda. „Společnosti na vrácení zboží zpravidla nereagují a to platí i při reklamacích nevýhodně nakoupeného nekvalitního zboží. Pokud už zareagují, tak pouze tím, že zboží převezmou, ale peníze nevrátí. Často se firma zruší, nebo jen přejmenuje, a vesele funguje dál," uvedl jeden z inspektorů, který chce pro svoji práci pochopitelně zůstat v utajení. „Dokonce jsem se účastnil v utajení, jako doprovod jedné paní, předváděcí akce. Ta masáž od prodejců byla tak intenzivní, že i zmiňovaná žena nákupu podlehla a ještě chtěla po mě - inspektorovi, abych jí nákup zdravotnické pomůcky posvětil," informoval pracovník ČOI.

Ze zkušeností z terénu, kde se zpravidla 3/4 akcí ukáže jako závadných, vyplývá, že pro- dejci už upouštějí od nátlaku a dokonce násilí a snaží se spíše navodit přátelskou atmosféru. Lákají na dárky, slevy, bonusy. „Pozor je třeba dát na výlety do zahraničí, kde navíc platí úplně jiná legislativa. Nízká cena za zájezd se prodejcům vyplatí. Stačí, když prodají tři sady hrnců někomu z plného autobusů a náklady mají zpět," doplnil Řezáč. Tomu v diskuzi dala za pravdu jedna ze seniorek, která tuto zkušenost má. „Třídenní výlet za památkami v Itálii nestál za nic. Tahali nás všude možně, jen ne po památkách. K jídlu jsme dostávali něco, co vzdáleně připomínalo pizzu, a na prohlídku známého mostu v poslední den bylo tak málo času, že jsme ho nestačili ani najít. Teď už se tomu směji, ale víc už nikdy!"

Inspektoři se v závěru shodli na tom, jak je důležitá spolupráce veřejnosti a nahlášení předváděčky před začátkem. Což je nejlepší startovní čára pro to, aby inspektoři s podvodníky mohli zatočit!