Obyvatelé brdského regionu jsou rozpačití. Některým se podmínky zdají rovné, mnozí však o smlouvě nechtějí slyšet. „Pro nás tento bod neznamená nic zásadního. Občané Míšova svůj negativní názor na umístění americké základny nezmění,“ nechal se slyšet starosta Míšova Pavel Hrubý.

Stejný názor vyjádřila i obyvatelka Míšova Lenka Košařová. „Je sice hezké, že Česká republika byla ve vyjednáváních úspěšná, my si ale umístění základny vůbec nepřejeme. Podle mě to přinese velká rizika, a to jak zdravotní, tak mezinárodní.“

Starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek naopak nevidí dokument tak černě. „Určitě je pozitivní, že ČR byla ve vyjednáváních úspěšná. Dle mého názoru berou zdejší obyvatelé radar jako realitu,“ uvedl starosta. Podle něj je například dobré, že pro Američany budou platit i české zákony nebo že na základně najdou pracovní uplatnění i naši občané.

Skeptický je ovšem ke smlouvě Jan Neoral, starosta Trokavce a člen Ligy starostů proti radaru. „Ve smlouvě postrádám několik skutečností, například jak budou řešeni rodinní příslušníci vojáků. Každopádně bude zásadní až to, co řekne parlament. Nejasností je spousta,“ postěžoval si Neoral.

Smlouva se podle ministerstva obrany v řadě ustanovení liší od smluv, které už Američané na některých svých základnách uzavírali. ČR by tedy měla mít výhodnější podmínky, než které jsou dané na již existujících základnách ve světě. Uvádí například, že základna bude majetkem ČR anebo že prohřešky Američanů budou ve většině případů řešit české orgány.