Smutek ze smrti pětileté Terezky, její maminky Zuzany i babičky Hany ještě zhoršovalo chování netolerantních úředníků. „Chtěli jsme na místě nehody postavit pomníček, ale zpočátku jsme tvrdě narazili. Prý by to byla překážka v silničním provozu,“ vzpomíná tatínek Pavel Jedlička, který během vteřiny přišel o dceru i milovanou vnučku. Nevzdal se a po maratonu jednání se zástupci Správy a údržby Rokycany, dopravního inspektorátu i odboru dopravy se přece jen potřebných razítek dočkal. „Vážím si postoje tehdejšího ředitele rokycanských silničářů Josefa Lišky i jeho náměstkyně Renaty Chaloupkové. Teprve po jejich souhlasu se ledy hnuly,“ dodal Jedlička. Další problémy ho však čekaly při koupi pozemku pro pomník o rozloze šest metrů čtverečních.

Po geodetech následoval kolotoč schůzek se zástupci stavebního úřadu, vodohospodáři a energetiky. „Musel jsem občas vyslechnout neuvěřitelné argumenty, ale přesto mě to neodradilo. Což by mohl být recept i pro jiné lidi, kterým se během okamžiku zhroutí svět,“ se slzami očích uvedl tatínek obětí. Vypořádal se i s arogantním přístupem pojišťoven, mobilních operátorů a jiných institucí, s nimž musel řešit pozůstalostní záležitosti.

Jedličkovi marně čekají na omluvu řidiče nebo společnosti, která auto na cestu vyslala. Podle Vladimíra Nováka z představenstva Lesní společnosti Plasy, která měla nákladní vůz v pronájmu, všechny ve firmě tragická událost mrzí. „Tři životy už se vrátit nepodaří, je to velké neštěstí. Kontaktovat pozůstalé nám nedoporučili policisté ani právníci, prý bychom tak dali najevo, že cítíme vinu. Lidsky s tím nesouhlasíme, ale tento názor jsme respektovali,“ vyjádřil se Novák.

Řidič je podle něj v tak špatném psychickém stavu, že se rodině ozvat nemohl. „Od nehody nechodí do práce, je na nemocenské. Pracoval u nás desítky let, do důchodu mu chyběl rok. S pocitem, že na silnici zemřeli tři lidé, bude žít už zbytek života. Za pneumatiku, která explodovala, nemohl. Podle nás se s tím nedalo nic dělat,“ uzavřel Novák.

Po dvanácti měsících se případ dostal k soudu. „Ovlivnilo to množství znaleckých posudků, které si vyšetřovatel vyžádal,“ sdělila mluvčí okresního policejního ředitelství Jana Tomková. Na sklonku loňského roku spisy převzalo státní zastupitelství a na 26. února bylo plánováno soudní líčení. Jenže už nyní je jasné, že bude odročeno na začátek dubna, důvodem je zdravotní stav řidiče nákladního auta.

V těžkém životním období se přece jen našli lidé, kterým osud Jedličkových nebyl lhostejný. „Hned druhý den po havárii nás navštívil Karel Šimr z Diecezní charity v Plzni. Moc nám pomohl a poděkovat musíme i Českému sdružení obětí dopravních nehod. Založili ho manželé, kteří přišli o dceru na brněnském úseku dálnice. Doporučili nám zkušeného právníka a já jim na opátku sháním sponzory. Ovšem i zde narážím občas na nepochopení firem, jejichž obrat se pohybuje v miliardách,“ konstatoval zlomeným hlasem Jedlička.

Vyšlo v Deníku 20. února 2007

Místo svatby budou pohřby

RAKOVÁ – O život přišly včera při tragické nehodě mezi Šťáhlavy a Rokycany 28letá maminka s pětiletou dcerkou a 43letá spolujezdkyně. Před jedenáctou hodinou řidič nákladní scanie doslova sešrotoval jejich Peugeot 306 Combi nedaleko odbočky do Rakové.

Mladá žena s dcerkou žila v Cheznovicích na Rokycansku. Se svou nastávající tchyní jela z Tymákova, z bydliště tchyně, do svého domova. Údajně měla krátce před svatbou. Pracovala ve Volduchách v provozu firmy Borgers. „Jsme z toho v šoku. Byla to skvělá ženská, parťačka do nepohody,“ uvedl se slzami v očích její kolega Zdeněk Veverka. „Nákladní vůz, kerý patřil lesní společnosti a sloužil k přepravě dřeva, jel od Rokycan a dostal se do protisměru. Osobní auto roztrhal na kusy,“ konstatoval mluvčí profesionálních hasičů Plzeňského kraje František Vaško.

Stopy na vozovce dosvědčovaly pravděpodobnou příčinu tragédie – defekt přední pneumatiky, po němž neovladatelné auto přejelo doleva. „Osádka peugeotu neměla šanci přežít,“ uvedl lékař Ivan Borek. Pomohl alespoň muži za volantem náklaďáku, který byl s těžkým zraněním hrudníku převezen do rokycanské nemocnice.

Podle našich informací to je klidný a rozvážný řidič, který měl už jen několik měsíců do důchodu. Policisté uzavřeli prostor nehody z obou stran a do 13 hodin kolizi dokumentovali. Záchranáři hasičského sboru z Komenského ulice v Rokycanech pak začali s vyprošťováním ostatků těl. „Už jsem viděl hodně smutných věcí, ale tohle je i na mne hodně,“ uvedl jeden z nich.

Policisté podobný případ na Rokycansku už dlouho nepamatují. Naposledy v září roku 1993, kdy po nárazu do domu v Rokycanech zemřeli čtyři muži. Na západě Čech se poslední velká tragédie odehrála loni v závěru října, kdy po střetu dvou osobních aut zemřelo u Běšin na Klatovsku pět lidí. „Případ je už uzavřen. Odložili jsme ho, protože řidič který vjel do protisměru, zemřel,“ uvedl vyšetřovatel.

Vyšlo v Deníku 21. února 2007

Cheznovice se topí v slzách

CHEZNOVICE - Během jediné strašné vteřiny sezhroutil svět Pavlu Jedličkovi z Cheznovic na Rokycansku. V pondělípo čtrnácté hodině mu policisté oznámili, že při tragickénehodě nedaleko Rakové zemřela jeho dcera Zuzana i vnučka Terezka. „Snažil jsem se jim dovolat od jedenácti hodin, jenže telefon nebraly,“ soukal ze sebe zlomený chlap.

Přišel o dceru, která se nyní ve voldušském provozu společnosti Borgers vypracovala na post mistrové, a o milovanou holčičku,těšící se do opravdové školy. „Terezce bylo na konci ledna šest a minulé pondělí šla pyšně k zápisu,“ dodal se slzami v očích dědeček. Také v cheznovické mateřince vládne nepředstavitelný smutek. „Že jde o Terezku, jsme se dozvěděli v pondělí večer. V úterý ráno jsme to s ředitelkou řekly dětem. Ještě tak dobře nechápou, že kamarádka mezi ně nepřijde. Jsou přesvědčeny, že se mezi ně vrátí. Pořád se ptají, a tak jsme jim řekly, že se teď stane jednou z hvězdiček na nebi. Když se večer na oblohu podívají, bude tam. Pro nás dospělé je to strašné. Hladily jsme s kolegyní každou její věc, když jsme je skládaly,“ plakala učitelka Ivana Vasková. Na místě nehody teď hoří svíčky.

Vyšlo v Deníku 24. února

Hanka si své sny už nesplní

ROKYCANSKO - Pět dnů uplynulo od nehody u Rokycan, při níž zemřeli tři lidé. Tragédie naprosto změnila život Jedličkovým z Cheznovic i Svobodovým z Mýta. Nejkrutější byl osud k Ferdinandu Slovákovi. Šestadvacetiletý muž ztratil během jediné vteřiny družku Zuzanu, šestiletou dcerku Terezku i čtyřiačtyřicetiletou maminku Hanku. Ta bydlela střídavě v Rokycanech nebo u druha v Blovicích na jižním Plzeňsku. Optimisticky naladěná žena měla prý spoustu plánů do budoucna, které však naplnit nestačila. „Sestra svou vnučku nadevše milovala a trávila s ní prakticky každý víkend. Vždycky si pro Terezku dojela do Cheznovic a u nás v Mýtě trávily volné chvilky. Holčička tu dováděla s dvouletým bratrancem Daníkem, kterému teď schází. Vždycky, když slyší auto, Terezku volá. Netuší, že už s ním žádné lumpárny vyvádět nebude,“ vyprávěla se slzami v očích Hančina sestra Milena Svobodová. Nesmírně těžké okamžiky prožívá i její matka Hana Inemanová: „Na naše nejdražší, na tři děvčata, jejichž životy vyhasly tak nečekaně a zbytečně, nikdy nezapomeneme.“ Poslední rozloučení se zesnulými se koná příští týden v rodinném kruhu.