„S dalšími členy výboru střediska, jimž jsou jednatel Petr Moulis a ekonom Jiří Komorous, propagujeme sokolnictví a rozvoj chovatelství. Ne vždy se to ale daří, neboť někteří ortodoxní členové jsou významně proti rozšiřování základny nebo rozvíjení sokolnictví,“ přiznává Moulis. Každoročně organizuje s kolegy kromě dvou oficiálních schůzek řadu výcvikových projektů. S dějištěm v Drozdově, Volduchách, Siré a takový program se odehraje i během podzimu: neděle 8. 9. Volduchy, sobota 5. 10. Drozdov a neděle 10. listopadu v Siré.

Součástí aktivit je prezentace sokolnictví při akcích, které pořádají okresní myslivecké spolky Beroun a Rokycany. Propagace zvláštního způsobu lovu je součástí dětských dnů či ekologických programů ve školách a jednatel Petr Moulis je připraven navštívit případné další posluchače (telefon 722 972 303, e–mail: muli94@seznam.cz.

Sokolnické středisko v Rokycanech

O činnosti střediska informují odborné časopisy, např. Myslivost či Silva bohemica. Zanedbatelné není ani chovatelské hledisko, neboť 24 členů pravidelně odchovává orly, rarohy, sokoly či káně Harrisovy. Nadstandardem je skutečnost, že Karel Brož z akcí pořizuje kvalitní fotodokumentaci, která je využívána k propagaci sokolnictví na výstavách.

Pokud máte zájem o návštěvu sokolnických akcí zájem, pište na: pavel.moulis@tiscali.cz. Lze navštívit i celostátní stránky Klubu sokolníků ČMMJ na adrese: www.sokolnictvi.net nebo sokolnické setkání v Opočně pod Orlickými horami, které se uskuteční od 9. do 12. října.

Dobře vycvičený dravec byl v minulosti důležitým pomocníkem při opatřování potravy nebo nástrojem k diplomatickým jednáním. Postupným vývojem společnosti se pohled změnil a provozování sokolnictví se rozšiřuje i na další obory. Mezi nejdůležitější patří ochrana přírody, kvůli čemuž sokolníci ročně odchovávají stovky nejrůznějších druhů dravců. Dalším využitím sokolnictví je biologická ochrana letišť před hejny ptáků, které mohou při střetu se startujícím nebo přistávajícím letadlem, způsobit nejen poškození stroje, ale i katastrofu. Využití dravců v rámci biologické ochrany má význam i při ochraně vinic. Novodobá definice sokolnictví se tedy významně rozšiřuje do nových oblastí.

Na světě žije přibližně 290 druhů řádu dravců, přičemž se pro sokolnický výcvik využívá jen několik málo druhů. Důvodem využití jsou lovecké schopnosti daného druhu a tím i využitelnost při lovu kořisti. Dravec loví především živočichy nemocné či jinak handicapované, čímž přirozeně ozdravuje populace lovené kořisti. V našich podmínkách se tedy využívají především orel skalní, raroh velký, sokol stěhovaný, jestřáb lesní, krahujec obecný a káně Harrisova.

Mohlo by Vás také zajímat: Zahradní železnice je atrakcí Břas

Zahradní železnice otce a syna Mikudíkových je atrakcí Břas | Video: Deník/Veronika Krátká