Velká kulturní událost regionu oslavy okresního města začíná. Dnes je na nádvoří radnice v plánu setkání představitelů Rokycan se zástupci firem a dalšími sponzory. Dojde také na předání diplomu města a jako výraz poděkování za spolupráci bude uděleno i šest ocenění policistům a hasičům. Páteční odpoledne a celá sobota už patří zábavě.

Překvapení původně slibované před večerním ohňostrojem vybuchlo ještě dříve než chystané rachejtle, takže nakonec překvapení byli sami pořadatelé. Do uskutečnění záměru zasáhla vyšší moc. Folklórní soubor z Konga, který se tu chystal hrát, zpívat i tančit, nedostal vstupní vízum. Postarala se o to hrozba eboly! Vzhledem k tomu plánovaní hosté nevystoupí ani na sobotním folklórním minifestiválku.

„Náhradu za ně jsme ale na poslední chvíli přece jen obstarali, takže o slibované překvapení návštěvníci nepřijdou," uvedla za odbor kultury Vladimíra Kohoutová. Přidala ještě jednu změnu, jíž si vynutily okolnosti. Jedná se o romskou taneční skupinu, které měl patřit sobotní čas od 11.25 na malé scéně. „Pan Lúčka nám oznámil, že mu dva členové odjeli, a tak tanečníky nahradí vystoupení folklórní skupiny Jiřího Gini. Ta se ale tentokrát představí bez cimbálu," oznámila Kohoutová.

Organizátoři si také velice cení, že malou scénu během akce zaplaví spousta dětí. Sborů a skupin, v nichž školáci působí, přibývá. Vedle už známých účastníků se tak divákům představí i nováčci třeba školní kapela základní školy. Takové těleso tedy v daném věku oslavy ještě nehostily. Premiéra patří ZŠ Jižní předměstí. Ostatní se zase v bohaté míře budou prezentovat umem svých pěveckých sborů.

Naproti nim věkem nejstarší hudební skupinou budou hosté z Pfinztalu skupina Sonny Boys. Po loňské ochutnávce je ale jasné, že rozbalit to na pódiu umí pořádně.V sobotu jim velká scéna bude vyhrazená před polednem.

Ale zpět k dětem. K jimi chystaným velkým novinkám patří letos muzikál. Aktéři ze ZŠ ulice Míru ho nazvali Král zbojníků a páteční menu na velké scéně jím zahájí už po poledni. „Poprvé také návštěv- níky pozdraví skautský pěvec-ký sbor Rarášek. „Chtějí připomenout své pětadevadesáté výročí a ukázat, že umí zpívat nejen u táborových ohňů. Proto se přijdou se spoluobčany podělit o své písničky," upozornila Kohoutová.

Programové stálice, i když samozřejmě i ony nabídnou novinky, zatím neuvádíme. Seznámit se s dobou jejich vystoupení ale lze na servisní straně Rokycanského deníku.