Sdružení se totiž nelíbí, že pacienti obcházejí praktického lékaře a jdou rovnou ke specialistovi, který pak zbytečně účtuje pojišťovně dražší léčbu. Poplatky mají nemocné motivovat využít levnější varianty – jít tedy nejprve k praktickému lékaři.

Podle rokycanské ambulantní specialistky, neuroložky Marty Synáčové tento problém zvýšení poplatků rozhodně nevyřeší. „Dříve jsme přijímali pacienty pouze na doporučení obvodního lékaře, letos může přijít kdokoliv kdykoliv a to není dobré. Mělo by to být řízené a ohlídat by si to měly samy pojišťovny,“ uvedla neuroložka s tím, že s poplatky za návštěvu lékaře a za recept vůbec nesouhlasí. „Nemocný člověk platí a platí. Financování zdravotnictví je špatné,“dodala.

Rokycanská alergoložka Helena Ringlerová zvýšení poplatku rovněž odmítá. „Zvláště senioři trpí hned několika nemocemi najednou a specialisty potřebují. Šedesátikorunová částka by mohla jejich rozpočty poměrně tvrdě zasáhnout,“ uvedla Ringlerová.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikra se poplatky měnit nebudou. Od roku 2009 má na ně navázat reforma zdravotnictví. „Ta bude motivovat lidi k účelnému čerpání zdravotní péče,“ řekl minulý týden Právu.