„Dva nebo tři jedinci tohoto nepůvodního druhu byli objeveni ve čtvrtek 15. 2. v Hrádku u Rokycan při vykládce kamionu z Francie. Kvůli výjimečně teplé zimě byly sršně již aktivní. Nyní probíhá důkladný průzkum okolí nálezu. Vytipují se také místa, kde bude vhodné umístit speciální odchytové pasti,“ informovala AOPK.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

Pokud máte podezření, že jste v okolí (či někde jinde) tyto nebezpečné tvory zaznamenali, pište na mail invaznidruhy@nature.cz. Vhodné je doplnit fotografii, aby se vyloučila záměna s jiným druhem hmyzu, a případně přesnějším popisem.

První výskyt sršně asijské v České republice byl potvrzen v říjnu 2023 v Plzni. Tam si stihli vytvořit obrovské hnízdo, které bylo objeveno několik dní po prvním záchytu. Mělo osm dokončených pater a vážilo osm kilogramů. Vědci jej pečlivě zkoumali, vidět ho stále může i veřejnost na výstavě v Západočeském muzeu. Protože se očekává, že by se sršeň asijská mohla zase na Plzeňsku vyskytnout, chystají se na ni na jaro pasti.

Sršeň asijská
Sršeň asijská v Česku: Jak tento zabiják loví, jaká je obrana, co může způsobit

Sršeň asijská je o něco menší než naše sršeň obecná, je tmavší a bezpečně se pozná podle žlutě zbarvených konců končetin. Tato sršeň je nebezpečná hlavně pro včely, které napadá v úlech. Hnízda sršně asijské jsou kulovitého až hruškovitého tvaru a mají vchod z boku. Nejčastěji bývají vysoko v korunách listnatých stromů nebo v lidských stavbách, výjimečně i v zemi.