„Není vedena kniha jízd. Členové sboru nemají zdravotní prohlídky a rovněž kontrolou ve zbrojnici jsme zjistili nedostatky. Na stěnách v hasičárně visí kromě pavučin například směrnice staré bezmála čtyřicet let. Ve skříních jsou plesnivé uniformy ze sedmdesátých let,“ vypočítával starosta Klabavy Jiří Vohradský.

Zdůraznil přitom, že nikoho nechce perzekvovat. „Pouze chceme, aby se dobrovolní hasiči stali plnohodnotnou součástí záchranného systému. Dojde–li k poruše na autě, není možné, abych obdržel klíčky s požadavkem na vyřízení opravy. Stejně tak nestrpíme cesty bez příslušného povolení. Pokud se osádce auta něco stane, kdo to zaplatí a kdo bude hnán k zodpovědnosti,“ konstatoval Vohradský.

S tím však nesouhlasil Vojta Duraj, který hasiče zastupoval. „Starosto, lžete. Takhle jsme se přece nedomluvili,“ reagoval na starostova slova.

Podle něho je vycvičeno devět kolegů, kteří by mohli okamžitě sestavit výjezdovou jednotku. „Navíc si dva ze tří řidičů školení zaplatili a obec to nestálo ani korunu,“ upozornil Duraj. Všechny argumenty však vyvrátit nemohl.

Představitelům Klabavy se navíc také nelíbí, že nemají žádné informace o jednání sboru hasičů ani o zvoleném výboru.

„Přitom máme zájem, aby u nás hasiči opět fungovali. V minulosti se věnovali výcviku dětí i dospělých, důležitá je jejich preventivní činnost a zapojili se i do kulturního dění,“ vyjádřila se místostarostka Eva Slatkovská.

Podpořil ji šéf kontrolního výboru Pavel Kočárek, který se také seznámil se situací ve zbrojnici. „Něco jste uklidili, jenže do ideálního stavu je ještě daleko. Na malování to zatím nevypadá,“ řekl hasičům na jednání zastupitelstva.

Obyvatelé obce sledovali vzrušenou diskusi se zájmem. Zhruba po třiceti minutách však obě znesvářené strany přece jen našly společnou řeč.

Místostarostka uvedla, že pomůže hasičům s nezbytnou evidencí techniky i příslušníků jednotky. Členové sboru dobrovolných hasičů zase slíbili, že absolvují příslušná lékařská vyšetření, takže se zásahové družstvo stane akceschopným.

Václav Havránek, Gabriela Karníková