Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavba obchvatu se ještě odkládá

ROKYCANY - Avizované zahájení obchvatu Rokycany – Hrádek se letos zase neuskuteční. Všechno zbrzdil výkup pozemků a především dva chybějící souhlasy vlastníků.

28.9.2008
SDÍLEJ:

Červenobílé tyče se objevily kolem Hrádku a Rokycan. Směr přímého propojení těchto míst a budoucího obchvatu Kamenného Újezda je už zčásti vidět. Foto: archiv

„Dva pozemky je třeba dořešit,“ potvrdil krajský radní pro dopravu Miroslav Jaroš. „Zatím se nemůžeme kvůli přemrštěným požadavkům majitelů dohodnout,“ uvedl a připustil, že by to mohl být problém.

O obchvatu se začalo uvažovat ještě před rokem 2000 a vznikl i projekt. Ovšem 660 milionů, které by byly třeba, se ukázalo neprůchodnými. Kvůli zamýšlenému rozvoji průmyslových zón Rokycan a Hrádku města spolu s krajem ale od záměru nechtěla ustoupit. Velice by se ulevilo i Kamennému Újezdu s komunikací nevhodnou pro přetěžování kamiony. Nová přímá spojnice míst by vše usnadnila.

„Udělali jsme si za kraj ekonomickou analýzu stavby a ukázalo se, že obchvat je výhodné stavět, jen pokud se cena díla bude pohybovat kolem 350 milionů. Zvolili jsme proto variantu přepracování projektu s komunikací širokou 7,5 metrů namísto původně uvažovaných 9,5,“ sdělil Jaroš. Dojde také k dalším úpravám na trase, třeba v počtu sjezdů, kterých bude méně.

Územní rozhodnutí na trasu dlouhou 5,1 kilometru, s limitní částkou 365 milionů, je vydané. Teď se podle Jaroše bude žádat o stavební povolení. „Pokud se vše stačí přes zimu, stavět by se mohlo už na jaře,“ říká.

„Bude záležet na tom, jakou taktiku ohledně dvou chybějících pozemků, z nichž jeden je na našem katastru a druhý v Hrádku – Nové Huti, kraj zvolí. Za město jsme pomáhali v jednání se všemi majiteli. Vyšli jsme vstříc i v tom, že od vlastníků, kteří nehodlali odprodat jen potřebný kousek pozemku pod obchvatem, město odkoupilo celý a část pak od nás získal Plzeňský kraj,“ informoval místostarosta Jaroslav Mráz. Pokud jde o vlastní pozemky Rokycan, ty určené ke krátkodobému záboru město pronajalo a k trvalému odprodalo. Cena, jíž dával kraj za m², byla pro všechny stejná – 250 Kč. Co majitelé požadovali navíc, doplácejí v zájmu uskutečnění záměru města.

„Uzavírali jsme smlouvy nájemní a smlouvy o smlouvě budoucí kupní,“ vysvětlovala Renata Chaloupková ze Správy a údržby silnic Rokycany. Správa, jakožto organizace kraje, bude mít stavbu na starosti.

Červenobílé tyče, které se objevily porůznu kolem Hrádku a Rokycan, už naznačují, kudy trasa obchvatu povede. Na základě výběrového řízení ji vyměřuje pražský GT Atelier Geodezie. „V srpnu jsme zaměřovali první část, teď druhou. Rokycany a Novou Huť už máme hotové, zbývá úsek kolem Kamenného Újezda. Musíme s tím ale ještě chvíli posečkat, až Příkosická zemědělská pole dosklidí,“ sdělil Daniel Janoušek, jednatel společnosti geodetů. „Pokud jde o hotová vytýčení v terénu, protokoly od vlastníků jsou podepsané a v současnosti je schvaluje rokycanské pracoviště katastrálního úřadu,“ vysvětlovala Chaloupková.

Přesto, že letos se opět stavět nezačne, starosta Hrádku Jaroslav Perlík, který byl u zrodu myšlenky obchvatu, po všech peripetiích vidí nyní situaci optimisticky. „Začal výkup i městu peníze za pozemky přišly,“ konstatoval. „Už aby se stavělo, je neúnosné, co přes Kamenný Újezd k nám jezdí kamionů,“ posteskl si Perlík, „a zdaleka ne všechny tu končí. Tranzitem jsme zatíženi i z druhé strany, kvanta náklaďáků to berou od Příbrami, přes Borovno a nás na Plzeň,“doplnil.

„Co se týče peněz za pozemky, vlastně se tím předplácí právo pozemek dovykoupit. Přesná cena se bude dorovnávat na základě právě dokončovaného geometrického plá– nu,“ objasňovala Chloupková. Dodala, že až ten definitivně stanoví výměry zabraných pozemků, od nichž se cena bude odvíjet. Zatím vyplácené peníze představují asi 75% předpokládané ceny.

O peníze na výstavbu obchvatu bude kraj žádat ve čtvrté výzvě Regionálního operačního programu Jihozápad.

Autor: Božena Šopejstalová

28.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Uhynulá ryba. Ilustrační foto.

V Příkosicích uhynuli jeseteři

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Plzeň - Čtyři prezidentské návštěvy stály hejtmanství už 1,3 milionu korun. 

Cheznovice načepovaly Radnicím desítku

Rokycansko – Kanonýři měli v devátém kole fotbalového okresního přeboru nabito! V pěti zápasech nastříleli 34 branek, což průměr téměř sedm gólů na jedno utkání!

Naši prvňáci ze ZŠ ul. Míru, Rokycany

Rokycansko - Ve středu 18. října najdete v Rokycanském deníku prvňáky z 1. B ze ZŠ ul. Míru, Rokycany. Nezapomeňte si koupit noviny.

FOTO: V Dobřívě se dařilo Mlečickým a dětem z Mirošova

Dobřív – Areál u vodního hamru v Dobřívě byl v sobotu zadaný pro dětské hasiče. Uskutečnilo se zde okresní kolo soutěže Plamen.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení