Anketa Dřevěná stavba roku 2019 se odehrávala v osmi kategoriích (interiéry, konstrukce, hřiště, atd,).

Ve skupině srubů a roubenek triumfoval mohutný objekt v katastru Čilé na Rokycansku. Zvítězil u odborné poroty i v hlasování veřejnosti. Vícepodlažní rodinný dům stojí nad Berounkou a jeho nadzemní patro je postavené z masivní smrkové kulatiny v kanadském stylu. Spotřebováno bylo mimochodem 150 kubíků dřeva a realizace se ujala specializovaná firma ze severní Moravy.

Obec s pouhými dvaceti obyvateli v severním cípu Rokycanska je známá vždy skvělou volební účastí. Tentokrát ale o sobě dává vědět z úplně jiného soudku a představitelé Čilé neskrývali rozpaky: „Děkuji za váš zájem o naši chudou, ale krásnou vesničku. Nerad bych se však zatím vyjadřoval podrobněji, protože nad kolaudací srubu visí otazník,“ komentoval situaci starosta František Hájek. Obdobně hovořila jeho zástupkyně Eva Chmelová, podle níž se konečná podoba od projektu výrazně liší. Kontaktovali jsme i majitele domu, jímž je podnikatel z Rakovníka. Do redakční uzávěrky se však neozval.

Rokycansko zaznamenalo ještě jedno prvenství. Martin Parduba ze Zbiroha odhadl svými hlasy nejpřesněji skutečné vítěze a vyrazí na čtyři dny do srubu v Jizerských horách.

V soutěži uspěly také další stavby z regionu – dřevěné hřiště ve Ždírecké zoo na jižním Plzeňsku a školní družina ZŠ Újezd v Plzni.

Ilustrační foto
Kam o víkendu za sportem