Jednou z možností jak ušetřit je vypínání světel přes noc, jak to praktikují některé z obcí. Starosta Štítova ale podnikl radikální krok a už teď chválí jeho výsledky. Novinkou jsou v obci úsporné letkové lampy. „Zatím je ještě brzy uvést kolik lze v praxi ušetřit, protože je tu máme nainstalované teprve několik týdnů, ale podle papírů lze jednoduše spočítat výhodnost. Navíc místo původních dvanácti lamp jich teď je v obce dvacet a viditelnost se zlepšila. Výměna stála sice dvě stě tisíc korun, ale v podstatě na následujících pětadvacet let nepotřebujeme žádného technika na údržbu. Další výhodou je, že v noci, asi okolo jedenácté se systém automaticky přepne na poloviční výkon, což je v době nočních hodin podle obyvatel ideální řešení,“ informoval včera starosta Štítova Václav Hudec.

Také další obce přemýšlí, jak ušetřit peníze za veřejné osvětlení. Ve Skořicích zatím šetří vypínáním světel. „Na noc zhasínáme, ale jedno hlavní světlo u pohostinství tady svítí pořád. Žádné připomínky od obyvatel nemáme a určitě se tímto opatřením něco ušetří. Vím, že ve Štítove měnili celý systém. Nákup jednoho světla vyjde asi na třináct tisíc, ale do budoucna je to určitě velká úspora,“ uvedl starosta Skořic Miloslav Suchý.

Jsou ale i obce, kde z různých důvodů zhasínat nechtějí. „U nás svítíme od setmění nepřetržitě, protože přes Litohlavy vede hlavní a dost frekventovaná silnice. Zhasnutím by se ušetřila nemalá částka, ale na druhou stranu by pak mnoho řidičů projíždělo obcí s rozsvícenými dálkovými světly, která nepříjemně svítí do oken. Pro chodce to z hlediska bezpečnosti také není to pravé. Letos tedy žádné zásadní opatření nepodnikneme,“ sdělil litohlavský starosta Milan Preťo.