Čekací doby pro přijetí se v jednotlivých časových úsecích různí. Navíc v Liblíně jsou vedle seniorů ještě lidé s mentálním postižením. „V pořadníku je teď asi padesátka lidí. Pro první z nich se čekací doba pohybuje přibližně kolem půl roku,“ sdělila sociální pracovnice Ester Laláková. Podobné je to v Mirošově. Také zde evidují vedle seniorů žádosti o umístění lidí se zvláštním režimem. Čekací doby a pravidla pro umístění se tím různí.

Velký zájem, pokud jim ještě zdraví slouží, projevují senioři též o byty v domech s pečovatelskou službou. V Rokycanech mají menší šanci, větší možnost je v okolních obcích, přednost mají ale vždy místní.

“Obvykle evidujeme tak pět žádostí,“ sdělil starosta Zbiroha Jiří Pražský. „Někdy se zájemci dočkají umístění do dvou měsíců, jindy čekají i přes rok. Jelikož pečovatelská služba zajišťuje jen základní věci, byt přidělujeme lidem schopným se o sebe postarat,“ dodal.

V Mýtě, až na bezbariérový byt, získají umístění také jen soběstační lidé. „V současnosti jsou tu čtyři žádosti, teď zrovna bude komise řešit přidělení jednoho bytu,“ informoval starosta František Končel. Čekací doba je podle něj čtvrt až půl roku.

V Radnicích mají dva domy s pečovatelskou péčí (32 bytů) a plně obsazené. K tomu desítku dalších žádostí. „Většinou se čekací doba pohybuje kolem roku. Někdy i déle, jindy zase méně,“ řekla nám tajemnice MěÚ Marie Mentlíková. „Odvisí to od toho, zda se někdo rozhodne vystěhovat, nebo jeho stav začne víc odpovídat podmínkám domova důchodců, kam si požádá, a čeká na umístění,“ konstatovala tajemnice. I v případě Radnic senioři, byť jinak soběstační, si mohou objednat službu typu praní, nákupu, mytí oken a podobně.

V Holoubkově měli donedávna šest žádostí o umístění v domě s pečovatelskou službou, momentálně zbyla jedna. „Do půl – až roku se většinou žádost vyřídí. Zájemci si sice nějakou službu mohou objednat, pečovatele o dlouhodobě ležící ale nemáme,“ vysvětloval starosta Miroslav Vild.

Z týchž důvodů jsou byty ve dvou zařízeních s pečovatelskou službou v Břasích určené také jen pro lidi schopné se o sebe postarat. Ovšem o úklid, praní a podobně mohou za úplatu požádat. „Málo se jim ale do toho chce, přestože v průměru tu máme věkem osmdesátníky,“ uvedl starosta Václav Fait.

„Kapacitně jsme na tom dobře, dva byty jsou volné.“ Problém vidí v tom, co kvůli nízkému nájemnému s domy dál. „Na opravy nebude,“ obává se.
Nejvíc žádostí o umístění ve svém domě s pečovatelskou službou, zvaném Penzion, a to asi stovku, mají Rokycany. „Je více hledisek pro přijímání než jen délka podání žádosti. Ačkoli, nedávno zastupitelstvo měnilo zásady a za délku podání žádosti budou teď body přibývat,“ informoval místostarosta Jaroslav Mráz.

„Vzhledem k tomu, že zájemci musí od nynějška obnovovat žádost každoročně, získáme také aktuální přehled o požadavcích,“ doplnil. V současnosti nejstarší žádost, jíž město eviduje, přijalo v roce 1998. Většina z dalších ale pochází z roku 2002 a mladší doby. Podle dotazů a snah zaevidovat se velice vítanou a vyhledávanou možností péče o seniory se stane stacionář, který jakožto Dům pokojného stáří už chystá Oblastní charita Rokycany.

Vzniká v Kozlerově ulici. „Původně jsme uvažovali o dvanácti jednolůžkových pokojích, ale podmínky a normy rozhodly o tom, že jich bude jen šest, ale dvoulůžkových,“ sdělila Alena Drlíková, ředitelka zařízení. Začít fungovat by dům měl už příští rok.